Boxholm vs Mjölby — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
BoxholmMjölby
30,3%
S28,4%
16,4%
21,9%
24,0%
SD22,2%
7,0%
5,6%
5,5%
5,2%
6,8%
6,8%
4,4%
4,9%
3,5%
3,5%
Valdeltagande 88,0%Valdeltagande 86,4%
Kommun 2026
BoxholmMjölby
34,4%
S28,8%
20,3%
23,5%
19,8%
SD20,2%
10,3%
6,9%
5,6%
5,1%
4,8%
5,9%
2,6%
6,5%
2,1%
3,0%
Valdeltagande 86,0%Valdeltagande 84,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Boxholm, den ljusare undre är Mjölby. Skillnaden är Boxholm minus Mjölby i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 50,5 % 42,9 % | 45,4 % 37,8 % | 44,1 % 37,7 % | 37,7 % 31,7 % | 35,9 % 31,8 % | 30,3 % 28,4 % | +1,9 |
| SD | 2,5 % 2,0 % | 5,4 % 4,8 % | 15,6 % 14,9 % | 19,7 % 19,4 % | 26,6 % 24,5 % | 24,0 % 22,2 % | +1,8 |
| M | 13,5 % 21,5 % | 20,2 % 26,0 % | 14,8 % 21,0 % | 15,0 % 20,3 % | 14,9 % 20,2 % | 16,4 % 21,9 % | -5,5 |
| C | 11,2 % 8,6 % | 9,1 % 6,8 % | 8,3 % 6,4 % | 9,6 % 8,2 % | 5,9 % 5,8 % | 7,0 % 5,6 % | +1,4 |
| KD | 8,0 % 7,2 % | 5,1 % 5,7 % | 4,5 % 4,8 % | 5,8 % 6,4 % | 6,0 % 6,1 % | 6,8 % 6,8 % | +0,1 |
| L | 2,9 % 5,5 % | 3,7 % 6,4 % | 2,7 % 4,3 % | 2,7 % 4,4 % | 2,5 % 4,0 % | 4,4 % 4,9 % | -0,5 |
| MP | 3,0 % 3,2 % | 4,9 % 5,8 % | 4,2 % 4,3 % | 2,5 % 2,8 % | 2,6 % 2,8 % | 3,5 % 3,5 % | -0,0 |
| V | 5,5 % 4,6 % | 5,7 % 5,1 % | 4,3 % 4,3 % | 4,9 % 5,7 % | 4,1 % 4,0 % | 5,5 % 5,2 % | +0,4 |
| ÖVR | 2,9 % 4,5 % | 0,5 % 1,6 % | 0,6 % 0,8 % | 2,1 % 1,1 % | 1,4 % 1,0 % | 2,0 % 1,6 % | +0,5 |
| FI | — — | — — | 0,9 % 1,4 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
Valdeltagande: Boxholm 88,0% · Mjölby 86,4%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

