Hoppa till innehållet

Boxholm vs Ödeshög — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

BoxholmÖdeshög
30,3%
S
23,8%
16,4%
M
20,4%
24,0%
SD
23,2%
7,0%
C
6,0%
5,5%
V
3,6%
6,8%
KD
12,8%
4,4%
L
3,7%
3,5%
MP
4,6%
Valdeltagande 88,0%Valdeltagande 86,2%

Kommun 2026

BoxholmÖdeshög
34,4%
S
18,4%
20,3%
M
30,4%
19,8%
SD
12,4%
10,3%
C
6,4%
5,6%
V
1,3%
4,8%
KD
22,5%
2,6%
L
1,5%
2,1%
MP
7,0%
Valdeltagande 86,0%Valdeltagande 83,4%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Boxholm, den ljusare undre är Ödeshög. Skillnaden är Boxholm minus Ödeshög i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
50,5 %
35,7 %
45,4 %
31,2 %
44,1 %
31,5 %
37,7 %
26,1 %
35,9 %
24,4 %
30,3 %
23,8 %
+6,5
SD
2,5 %
2,9 %
5,4 %
5,9 %
15,6 %
17,4 %
19,7 %
20,9 %
26,6 %
26,9 %
24,0 %
23,2 %
+0,9
M
13,5 %
20,8 %
20,2 %
26,5 %
14,8 %
18,4 %
15,0 %
16,6 %
14,9 %
17,5 %
16,4 %
20,4 %
-4,0
KD
8,0 %
13,6 %
5,1 %
12,4 %
4,5 %
10,0 %
5,8 %
15,1 %
6,0 %
12,9 %
6,8 %
12,8 %
-5,9
C
11,2 %
12,8 %
9,1 %
9,6 %
8,3 %
9,4 %
9,6 %
10,3 %
5,9 %
7,8 %
7,0 %
6,0 %
+1,0
MP
3,0 %
3,8 %
4,9 %
5,9 %
4,2 %
4,9 %
2,5 %
2,6 %
2,6 %
3,9 %
3,5 %
4,6 %
-1,1
V
5,5 %
3,9 %
5,7 %
3,8 %
4,3 %
3,0 %
4,9 %
4,1 %
4,1 %
2,8 %
5,5 %
3,6 %
+1,9
L
2,9 %
4,0 %
3,7 %
3,8 %
2,7 %
2,7 %
2,7 %
2,3 %
2,5 %
2,1 %
4,4 %
3,7 %
+0,7
ÖVR
2,9 %
2,6 %
0,5 %
0,9 %
0,6 %
0,8 %
2,1 %
2,0 %
1,4 %
1,7 %
2,0 %
1,9 %
+0,1
FI
—
—
—
—
0,9 %
1,9 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S30,3%23,8%+6,5pp
M16,4%20,4%-4,0pp
KD6,8%12,8%-5,9pp

Valdeltagande: Boxholm 88,0% · Ödeshög 86,2%

Data: ValmyndighetenUppdaterad