Boxholm vs Tranås — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
BoxholmTranås
30,3%
S30,2%
16,4%
19,2%
24,0%
SD21,0%
7,0%
5,9%
5,5%
5,8%
6,8%
8,0%
4,4%
4,6%
3,5%
4,1%
Valdeltagande 88,0%Valdeltagande 86,2%
Kommun 2026
BoxholmTranås
34,4%
S30,3%
20,3%
20,6%
19,8%
SD18,8%
10,3%
6,9%
5,6%
6,0%
4,8%
6,2%
2,6%
6,5%
2,1%
4,7%
Valdeltagande 86,0%Valdeltagande 84,1%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Boxholm, den ljusare undre är Tranås. Skillnaden är Boxholm minus Tranås i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 50,5 % 40,2 % | 45,4 % 34,8 % | 44,1 % 36,1 % | 37,7 % 31,7 % | 35,9 % 33,9 % | 30,3 % 30,2 % | +0,1 |
| M | 13,5 % 22,0 % | 20,2 % 26,8 % | 14,8 % 18,9 % | 15,0 % 16,7 % | 14,9 % 18,2 % | 16,4 % 19,2 % | -2,8 |
| SD | 2,5 % 2,9 % | 5,4 % 6,4 % | 15,6 % 15,5 % | 19,7 % 19,5 % | 26,6 % 23,2 % | 24,0 % 21,0 % | +3,0 |
| KD | 8,0 % 12,5 % | 5,1 % 9,6 % | 4,5 % 7,7 % | 5,8 % 9,2 % | 6,0 % 6,9 % | 6,8 % 8,0 % | -1,1 |
| C | 11,2 % 6,9 % | 9,1 % 6,5 % | 8,3 % 6,4 % | 9,6 % 9,2 % | 5,9 % 6,3 % | 7,0 % 5,9 % | +1,0 |
| MP | 3,0 % 3,8 % | 4,9 % 6,3 % | 4,2 % 5,5 % | 2,5 % 3,1 % | 2,6 % 3,2 % | 3,5 % 4,1 % | -0,6 |
| V | 5,5 % 4,6 % | 5,7 % 3,9 % | 4,3 % 4,0 % | 4,9 % 5,3 % | 4,1 % 3,7 % | 5,5 % 5,8 % | -0,2 |
| L | 2,9 % 5,3 % | 3,7 % 5,4 % | 2,7 % 3,8 % | 2,7 % 4,0 % | 2,5 % 3,4 % | 4,4 % 4,6 % | -0,2 |
| ÖVR | 2,9 % 1,8 % | 0,5 % 0,5 % | 0,6 % 0,6 % | 2,1 % 1,4 % | 1,4 % 1,1 % | 2,0 % 1,3 % | +0,8 |
| FI | — — | — — | 0,9 % 1,6 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD24,0%21,0%+3,0ppValdeltagande: Boxholm 88,0% · Tranås 86,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

