Boxholm vs Ydre — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
BoxholmYdre
30,3%
S21,9%
16,4%
18,0%
24,0%
SD21,7%
7,0%
12,6%
5,5%
3,5%
6,8%
11,2%
4,4%
4,2%
3,5%
5,2%
Valdeltagande 88,0%Valdeltagande 89,7%
Kommun 2026
BoxholmYdre
34,4%
S22,5%
20,3%
23,6%
19,8%
SD12,7%
10,3%
31,5%
5,6%
4,2%
4,8%
3,8%
2,6%
0,6%
2,1%
0,9%
Valdeltagande 86,0%Valdeltagande 86,9%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Boxholm, den ljusare undre är Ydre. Skillnaden är Boxholm minus Ydre i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 50,5 % 30,8 % | 45,4 % 28,1 % | 44,1 % 29,1 % | 37,7 % 22,9 % | 35,9 % 25,9 % | 30,3 % 21,9 % | +8,4 |
| SD | 2,5 % 2,5 % | 5,4 % 5,8 % | 15,6 % 14,3 % | 19,7 % 20,5 % | 26,6 % 24,5 % | 24,0 % 21,7 % | +2,4 |
| M | 13,5 % 20,3 % | 20,2 % 25,6 % | 14,8 % 17,6 % | 15,0 % 15,8 % | 14,9 % 16,2 % | 16,4 % 18,0 % | -1,6 |
| C | 11,2 % 19,0 % | 9,1 % 16,0 % | 8,3 % 16,4 % | 9,6 % 14,9 % | 5,9 % 11,2 % | 7,0 % 12,6 % | -5,6 |
| KD | 8,0 % 14,4 % | 5,1 % 11,3 % | 4,5 % 9,7 % | 5,8 % 12,4 % | 6,0 % 10,8 % | 6,8 % 11,2 % | -4,4 |
| V | 5,5 % 3,6 % | 5,7 % 2,9 % | 4,3 % 3,2 % | 4,9 % 5,5 % | 4,1 % 2,9 % | 5,5 % 3,5 % | +2,1 |
| MP | 3,0 % 3,8 % | 4,9 % 4,9 % | 4,2 % 4,3 % | 2,5 % 3,0 % | 2,6 % 4,0 % | 3,5 % 5,2 % | -1,7 |
| L | 2,9 % 4,3 % | 3,7 % 5,1 % | 2,7 % 3,4 % | 2,7 % 3,6 % | 2,5 % 3,3 % | 4,4 % 4,2 % | +0,2 |
| ÖVR | 2,9 % 1,2 % | 0,5 % 0,3 % | 0,6 % 0,5 % | 2,1 % 1,4 % | 1,4 % 1,2 % | 2,0 % 1,8 % | +0,2 |
| FI | — — | — — | 0,9 % 1,4 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S30,3%21,9%+8,4pp
SD24,0%21,7%+2,4ppValdeltagande: Boxholm 88,0% · Ydre 89,7%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

