Bräcke vs Östersund — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
BräckeÖstersund
33,5%
S33,7%
16,0%
17,4%
23,6%
SD14,4%
7,8%
10,1%
5,2%
6,9%
5,2%
4,8%
2,7%
3,8%
3,5%
7,3%
Valdeltagande 80,4%Valdeltagande 85,5%
Kommun 2026
BräckeÖstersund
35,4%
S34,7%
21,3%
18,2%
11,4%
SD9,6%
9,1%
16,2%
4,8%
6,5%
1,7%
4,4%
0,4%
2,5%
1,0%
7,0%
Valdeltagande 77,8%Valdeltagande 83,9%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Bräcke, den ljusare undre är Östersund. Skillnaden är Bräcke minus Östersund i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,1 % 38,3 % | 49,9 % 37,8 % | 47,4 % 37,9 % | 38,1 % 33,3 % | 36,8 % 37,7 % | 33,5 % 33,7 % | -0,2 |
| SD | 1,3 % 1,3 % | 3,9 % 3,1 % | 12,6 % 9,3 % | 19,2 % 13,3 % | 27,6 % 16,6 % | 23,6 % 14,4 % | +9,2 |
| M | 15,0 % 19,0 % | 17,6 % 23,9 % | 13,0 % 18,9 % | 12,4 % 15,6 % | 13,1 % 15,4 % | 16,0 % 17,4 % | -1,4 |
| C | 14,9 % 15,8 % | 12,1 % 11,7 % | 11,6 % 9,7 % | 14,2 % 14,2 % | 8,1 % 8,9 % | 7,8 % 10,1 % | -2,3 |
| V | 9,7 % 8,1 % | 6,8 % 6,5 % | 6,2 % 6,6 % | 7,4 % 9,1 % | 4,6 % 6,0 % | 5,2 % 6,9 % | -1,7 |
| MP | 3,2 % 6,2 % | 3,8 % 8,1 % | 2,8 % 7,3 % | 1,4 % 4,4 % | 2,5 % 5,8 % | 3,5 % 7,3 % | -3,8 |
| KD | 2,3 % 3,8 % | 1,4 % 3,1 % | 1,4 % 2,7 % | 3,9 % 5,1 % | 4,8 % 5,0 % | 5,2 % 4,8 % | +0,3 |
| L | 3,0 % 5,0 % | 3,4 % 4,5 % | 2,0 % 3,7 % | 1,4 % 3,7 % | 1,2 % 3,1 % | 2,7 % 3,8 % | -1,0 |
| FI | — — | — — | 1,3 % 3,2 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 2,6 % 2,6 % | 1,1 % 1,2 % | 1,7 % 0,8 % | 1,8 % 1,3 % | 1,2 % 1,3 % | 2,4 % 1,6 % | +0,9 |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD23,6%14,4%+9,2ppValdeltagande: Bräcke 80,4% · Östersund 85,5%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

