Hoppa till innehållet

Bräcke vs Ragunda — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

BräckeRagunda
33,5%
S
33,7%
16,0%
M
12,9%
23,6%
SD
26,1%
7,8%
C
7,6%
5,2%
V
5,6%
5,2%
KD
6,8%
2,7%
L
2,6%
3,5%
MP
2,9%
Valdeltagande 80,4%Valdeltagande 82,2%

Kommun 2026

BräckeRagunda
35,4%
S
36,9%
21,3%
M
9,3%
11,4%
SD
15,3%
9,1%
C
20,8%
4,8%
V
6,0%
1,7%
KD
2,5%
0,4%
L
1,0%
1,0%
MP
0,7%
Valdeltagande 77,8%Valdeltagande 79,4%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Bräcke, den ljusare undre är Ragunda. Skillnaden är Bräcke minus Ragunda i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
48,1 %
45,8 %
49,9 %
50,6 %
47,4 %
48,4 %
38,1 %
37,5 %
36,8 %
38,7 %
33,5 %
33,7 %
-0,3
SD
1,3 %
1,9 %
3,9 %
3,8 %
12,6 %
13,8 %
19,2 %
20,9 %
27,6 %
27,1 %
23,6 %
26,1 %
-2,4
C
14,9 %
17,9 %
12,1 %
13,8 %
11,6 %
12,8 %
14,2 %
14,8 %
8,1 %
8,7 %
7,8 %
7,6 %
+0,2
M
15,0 %
12,4 %
17,6 %
14,7 %
13,0 %
9,4 %
12,4 %
7,9 %
13,1 %
9,3 %
16,0 %
12,9 %
+3,0
V
9,7 %
11,3 %
6,8 %
8,0 %
6,2 %
7,2 %
7,4 %
9,2 %
4,6 %
5,4 %
5,2 %
5,6 %
-0,4
KD
2,3 %
2,8 %
1,4 %
1,6 %
1,4 %
1,6 %
3,9 %
4,0 %
4,8 %
5,9 %
5,2 %
6,8 %
-1,6
MP
3,2 %
2,8 %
3,8 %
3,5 %
2,8 %
2,7 %
1,4 %
1,5 %
2,5 %
2,5 %
3,5 %
2,9 %
+0,7
L
3,0 %
2,6 %
3,4 %
1,8 %
2,0 %
1,2 %
1,4 %
1,6 %
1,2 %
1,1 %
2,7 %
2,6 %
+0,1
ÖVR
2,6 %
2,4 %
1,1 %
2,2 %
1,7 %
1,0 %
1,8 %
2,5 %
1,2 %
1,4 %
2,4 %
1,8 %
+0,6
FI
—
—
—
—
1,3 %
1,8 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

M16,0%12,9%+3,0pp
SD23,6%26,1%-2,4pp

Valdeltagande: Bräcke 80,4% · Ragunda 82,2%

Data: ValmyndighetenUppdaterad