Burlöv vs Malmö — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
BurlövMalmö
33,6%
S29,0%
16,1%
16,5%
19,6%
SD13,2%
4,7%
5,9%
12,8%
17,2%
3,4%
3,3%
4,0%
4,6%
4,5%
9,3%
Valdeltagande 76,7%Valdeltagande 80,1%
Kommun 2026
BurlövMalmö
33,7%
S29,4%
19,8%
18,9%
17,3%
SD11,8%
4,4%
4,1%
12,6%
17,4%
2,2%
1,9%
4,5%
3,1%
4,4%
8,5%
Valdeltagande 72,5%Valdeltagande 77,4%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Burlöv, den ljusare undre är Malmö. Skillnaden är Burlöv minus Malmö i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,3 % 35,2 % | 33,6 % 28,6 % | 36,7 % 29,3 % | 32,4 % 29,1 % | 32,6 % 29,6 % | 33,6 % 29,0 % | +4,7 |
| M | 24,7 % 28,5 % | 30,9 % 32,6 % | 21,1 % 23,2 % | 19,4 % 19,5 % | 17,6 % 17,9 % | 16,1 % 16,5 % | -0,4 |
| SD | 8,0 % 5,0 % | 12,5 % 7,8 % | 19,3 % 13,5 % | 23,9 % 16,8 % | 24,2 % 16,4 % | 19,6 % 13,2 % | +6,4 |
| V | 4,3 % 5,5 % | 3,8 % 6,0 % | 4,3 % 7,6 % | 6,2 % 11,9 % | 7,2 % 12,5 % | 12,8 % 17,2 % | -4,3 |
| MP | 3,1 % 6,1 % | 5,3 % 8,8 % | 6,1 % 8,6 % | 3,4 % 5,6 % | 3,8 % 7,5 % | 4,5 % 9,3 % | -4,7 |
| L | 7,4 % 8,9 % | 6,9 % 7,0 % | 4,9 % 5,6 % | 4,7 % 5,6 % | 3,6 % 4,5 % | 4,0 % 4,6 % | -0,6 |
| C | 3,2 % 2,9 % | 2,7 % 2,8 % | 3,0 % 2,7 % | 5,0 % 5,7 % | 4,9 % 5,5 % | 4,7 % 5,9 % | -1,2 |
| FI | — — | — — | 1,8 % 5,6 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 3,7 % 4,6 % | 1,9 % 3,2 % | 0,9 % 1,4 % | 1,4 % 2,0 % | 2,7 % 3,2 % | 1,2 % 1,2 % | -0,0 |
| KD | 3,3 % 3,5 % | 2,5 % 3,1 % | 1,8 % 2,6 % | 3,5 % 3,8 % | 3,3 % 3,0 % | 3,4 % 3,3 % | +0,2 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S33,6%29,0%+4,7pp
SD19,6%13,2%+6,4ppValdeltagande: Burlöv 76,7% · Malmö 80,1%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

