Hoppa till innehållet

Burlöv vs Staffanstorp — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

BurlövStaffanstorp
33,6%
S
23,6%
16,1%
M
28,6%
19,6%
SD
20,2%
4,7%
C
6,8%
12,8%
V
4,4%
3,4%
KD
5,1%
4,0%
L
5,8%
4,5%
MP
4,6%
Valdeltagande 76,7%Valdeltagande 88,5%

Kommun 2026

BurlövStaffanstorp
33,7%
S
21,8%
19,8%
M
52,8%
17,3%
SD
7,7%
4,4%
C
3,7%
12,6%
V
3,5%
2,2%
KD
1,8%
4,5%
L
4,0%
4,4%
MP
4,3%
Valdeltagande 72,5%Valdeltagande 86,7%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Burlöv, den ljusare undre är Staffanstorp. Skillnaden är Burlöv minus Staffanstorp i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
M
24,7 %
36,0 %
30,9 %
42,5 %
21,1 %
31,1 %
19,4 %
27,8 %
17,6 %
26,9 %
16,1 %
28,6 %
-12,5
S
42,3 %
32,0 %
33,6 %
22,4 %
36,7 %
25,4 %
32,4 %
22,1 %
32,6 %
26,3 %
33,6 %
23,6 %
+10,0
SD
8,0 %
5,2 %
12,5 %
8,7 %
19,3 %
17,3 %
23,9 %
22,9 %
24,2 %
23,2 %
19,6 %
20,2 %
-0,6
V
4,3 %
2,2 %
3,8 %
2,1 %
4,3 %
2,4 %
6,2 %
3,1 %
7,2 %
3,2 %
12,8 %
4,4 %
+8,4
L
7,4 %
8,5 %
6,9 %
8,1 %
4,9 %
6,3 %
4,7 %
6,4 %
3,6 %
5,4 %
4,0 %
5,8 %
-1,8
C
3,2 %
5,2 %
2,7 %
5,1 %
3,0 %
5,4 %
5,0 %
7,6 %
4,9 %
6,2 %
4,7 %
6,8 %
-2,1
MP
3,1 %
3,3 %
5,3 %
5,1 %
6,1 %
5,9 %
3,4 %
3,8 %
3,8 %
3,5 %
4,5 %
4,6 %
-0,0
KD
3,3 %
4,3 %
2,5 %
3,8 %
1,8 %
3,4 %
3,5 %
5,1 %
3,3 %
4,5 %
3,4 %
5,1 %
-1,7
ÖVR
3,7 %
3,3 %
1,9 %
2,3 %
0,9 %
1,1 %
1,4 %
1,2 %
2,7 %
0,9 %
1,2 %
1,0 %
+0,1
FI
—
—
—
—
1,8 %
1,7 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S33,6%23,6%+10,0pp
M16,1%28,6%-12,5pp
C4,7%6,8%-2,1pp
V12,8%4,4%+8,4pp

Valdeltagande: Burlöv 76,7% · Staffanstorp 88,5%

Data: ValmyndighetenUppdaterad