Hoppa till innehållet

Dals-Ed vs Färgelanda — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

Dals-EdFärgelanda
20,5%
S
22,0%
20,4%
M
15,5%
28,1%
SD
34,5%
7,0%
C
8,1%
3,0%
V
3,6%
11,7%
KD
7,3%
5,2%
L
4,6%
2,1%
MP
2,1%
Valdeltagande 82,8%Valdeltagande 85,0%

Kommun 2026

Dals-EdFärgelanda
21,0%
S
18,8%
45,6%
M
12,9%
9,3%
SD
39,1%
12,1%
C
21,3%
0,0%
V
0,0%
8,9%
KD
4,6%
0,3%
L
3,2%
2,6%
MP
0,0%
Valdeltagande 77,8%Valdeltagande 83,3%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Dals-Ed, den ljusare undre är Färgelanda. Skillnaden är Dals-Ed minus Färgelanda i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
SD
1,9 %
4,2 %
6,1 %
8,6 %
20,3 %
24,0 %
27,0 %
32,1 %
31,6 %
38,2 %
28,1 %
34,5 %
-6,4
S
33,9 %
38,1 %
28,4 %
34,1 %
29,4 %
34,3 %
24,1 %
26,6 %
23,2 %
26,7 %
20,5 %
22,0 %
-1,5
M
19,8 %
17,5 %
27,2 %
24,5 %
18,5 %
13,0 %
16,3 %
13,3 %
16,7 %
13,0 %
20,4 %
15,5 %
+5,0
C
17,1 %
18,7 %
15,8 %
14,9 %
13,8 %
13,8 %
12,7 %
12,2 %
8,6 %
6,8 %
7,0 %
8,1 %
-1,1
KD
12,1 %
5,6 %
9,2 %
5,2 %
7,1 %
3,7 %
10,4 %
5,7 %
10,8 %
6,6 %
11,7 %
7,3 %
+4,4
L
4,7 %
6,3 %
4,6 %
4,9 %
2,8 %
3,3 %
2,9 %
2,9 %
2,5 %
2,8 %
5,2 %
4,6 %
+0,7
ÖVR
4,7 %
3,6 %
1,0 %
0,8 %
1,2 %
0,8 %
1,5 %
1,2 %
1,8 %
1,2 %
2,0 %
2,3 %
-0,3
V
3,1 %
3,8 %
3,9 %
4,1 %
2,8 %
3,4 %
3,0 %
4,4 %
3,0 %
3,1 %
3,0 %
3,6 %
-0,6
MP
2,8 %
2,1 %
3,7 %
3,0 %
2,7 %
2,6 %
2,2 %
1,6 %
1,6 %
1,7 %
2,1 %
2,1 %
-0,0
FI
—
—
—
—
1,4 %
1,1 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

M20,4%15,5%+5,0pp
SD28,1%34,5%-6,4pp
KD11,7%7,3%+4,4pp

Valdeltagande: Dals-Ed 82,8% · Färgelanda 85,0%

Data: ValmyndighetenUppdaterad