Hoppa till innehållet

Dals-Ed vs Munkedal — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

Dals-EdMunkedal
20,5%
S
24,9%
20,4%
M
17,3%
28,1%
SD
28,3%
7,0%
C
6,3%
3,0%
V
4,4%
11,7%
KD
8,2%
5,2%
L
4,4%
2,1%
MP
3,9%
Valdeltagande 82,8%Valdeltagande 84,1%

Kommun 2026

Dals-EdMunkedal
21,0%
S
21,3%
45,6%
M
14,1%
9,3%
SD
29,8%
12,1%
C
8,5%
0,0%
V
5,1%
8,9%
KD
4,2%
0,3%
L
1,7%
2,6%
MP
2,1%
Valdeltagande 77,8%Valdeltagande 81,8%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Dals-Ed, den ljusare undre är Munkedal. Skillnaden är Dals-Ed minus Munkedal i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
33,9 %
38,3 %
28,4 %
32,8 %
29,4 %
31,8 %
24,1 %
26,2 %
23,2 %
27,4 %
20,5 %
24,9 %
-4,4
SD
1,9 %
3,3 %
6,1 %
7,2 %
20,3 %
19,2 %
27,0 %
27,4 %
31,6 %
32,0 %
28,1 %
28,3 %
-0,2
M
19,8 %
20,1 %
27,2 %
26,0 %
18,5 %
19,5 %
16,3 %
16,8 %
16,7 %
15,7 %
20,4 %
17,3 %
+3,1
C
17,1 %
14,2 %
15,8 %
11,8 %
13,8 %
9,8 %
12,7 %
9,2 %
8,6 %
6,1 %
7,0 %
6,3 %
+0,7
KD
12,1 %
8,0 %
9,2 %
7,0 %
7,1 %
5,0 %
10,4 %
7,2 %
10,8 %
8,0 %
11,7 %
8,2 %
+3,5
V
3,1 %
4,7 %
3,9 %
5,1 %
2,8 %
5,5 %
3,0 %
6,2 %
3,0 %
4,4 %
3,0 %
4,4 %
-1,4
L
4,7 %
5,9 %
4,6 %
5,3 %
2,8 %
3,2 %
2,9 %
3,1 %
2,5 %
2,5 %
5,2 %
4,4 %
+0,9
ÖVR
4,7 %
2,2 %
1,0 %
0,9 %
1,2 %
1,0 %
1,5 %
1,4 %
1,8 %
1,5 %
2,0 %
2,3 %
-0,3
MP
2,8 %
3,3 %
3,7 %
3,9 %
2,7 %
3,2 %
2,2 %
2,4 %
1,6 %
2,4 %
2,1 %
3,9 %
-1,8
FI
—
—
—
—
1,4 %
1,8 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S20,5%24,9%-4,4pp
M20,4%17,3%+3,1pp
KD11,7%8,2%+3,5pp

Valdeltagande: Dals-Ed 82,8% · Munkedal 84,1%

Data: ValmyndighetenUppdaterad