Dals-Ed vs Tanum — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
Dals-EdTanum
20,5%
S22,2%
20,4%
22,8%
28,1%
SD21,1%
7,0%
8,8%
3,0%
4,1%
11,7%
7,8%
5,2%
6,1%
2,1%
5,5%
Valdeltagande 82,8%Valdeltagande 86,3%
Kommun 2026
Dals-EdTanum
21,0%
S23,8%
45,6%
29,7%
9,3%
SD13,0%
12,1%
14,3%
0,0%
3,9%
8,9%
6,1%
0,3%
4,2%
2,6%
4,8%
Valdeltagande 77,8%Valdeltagande 83,9%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Dals-Ed, den ljusare undre är Tanum. Skillnaden är Dals-Ed minus Tanum i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 33,9 % 25,3 % | 28,4 % 22,0 % | 29,4 % 23,4 % | 24,1 % 22,7 % | 23,2 % 24,4 % | 20,5 % 22,2 % | -1,7 |
| M | 19,8 % 26,8 % | 27,2 % 32,6 % | 18,5 % 27,9 % | 16,3 % 22,9 % | 16,7 % 21,6 % | 20,4 % 22,8 % | -2,3 |
| SD | 1,9 % 2,2 % | 6,1 % 4,3 % | 20,3 % 11,8 % | 27,0 % 19,5 % | 31,6 % 24,1 % | 28,1 % 21,1 % | +7,0 |
| C | 17,1 % 19,0 % | 15,8 % 15,3 % | 13,8 % 13,4 % | 12,7 % 12,4 % | 8,6 % 8,4 % | 7,0 % 8,8 % | -1,9 |
| KD | 12,1 % 7,1 % | 9,2 % 5,8 % | 7,1 % 3,8 % | 10,4 % 6,7 % | 10,8 % 7,4 % | 11,7 % 7,8 % | +3,8 |
| L | 4,7 % 8,7 % | 4,6 % 9,2 % | 2,8 % 6,7 % | 2,9 % 5,5 % | 2,5 % 4,4 % | 5,2 % 6,1 % | -0,9 |
| MP | 2,8 % 4,7 % | 3,7 % 6,3 % | 2,7 % 5,2 % | 2,2 % 3,5 % | 1,6 % 4,5 % | 2,1 % 5,5 % | -3,4 |
| V | 3,1 % 3,5 % | 3,9 % 3,4 % | 2,8 % 4,0 % | 3,0 % 5,0 % | 3,0 % 4,1 % | 3,0 % 4,1 % | -1,2 |
| ÖVR | 4,7 % 2,7 % | 1,0 % 1,0 % | 1,2 % 0,8 % | 1,5 % 1,8 % | 1,8 % 1,1 % | 2,0 % 1,5 % | +0,5 |
| FI | — — | — — | 1,4 % 3,2 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD28,1%21,1%+7,0ppValdeltagande: Dals-Ed 82,8% · Tanum 86,3%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

