Danderyd vs Lidingö — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
DanderydLidingö
10,9%
S15,1%
39,0%
33,9%
8,4%
SD9,4%
11,9%
12,0%
2,4%
3,5%
7,0%
6,5%
15,2%
13,0%
4,3%
5,5%
Valdeltagande 89,6%Valdeltagande 88,1%
Kommun 2026
DanderydLidingö
10,9%
S11,9%
38,2%
36,8%
6,3%
SD4,5%
22,6%
12,4%
1,3%
3,8%
6,5%
4,4%
8,1%
6,2%
4,3%
4,9%
Valdeltagande 89,0%Valdeltagande 86,8%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Danderyd, den ljusare undre är Lidingö. Skillnaden är Danderyd minus Lidingö i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 59,7 % 52,9 % | 52,1 % 48,8 % | 50,0 % 44,7 % | 41,6 % 36,0 % | 41,0 % 34,2 % | 39,0 % 33,9 % | +5,1 |
| S | 7,8 % 11,5 % | 5,8 % 9,2 % | 6,8 % 10,9 % | 8,0 % 12,3 % | 12,5 % 17,8 % | 10,9 % 15,1 % | -4,1 |
| L | 10,6 % 11,9 % | 10,1 % 10,7 % | 11,9 % 11,6 % | 11,2 % 10,8 % | 12,3 % 10,7 % | 15,2 % 13,0 % | +2,2 |
| KD | 9,4 % 8,1 % | 13,3 % 10,1 % | 10,5 % 7,9 % | 10,1 % 8,6 % | 5,9 % 5,2 % | 7,0 % 6,5 % | +0,5 |
| SD | 0,7 % 1,4 % | 1,7 % 2,7 % | 5,3 % 6,4 % | 10,3 % 11,0 % | 11,1 % 12,1 % | 8,4 % 9,4 % | -1,0 |
| C | 6,3 % 6,4 % | 11,2 % 10,1 % | 7,1 % 7,0 % | 11,3 % 11,8 % | 10,0 % 10,4 % | 11,9 % 12,0 % | -0,1 |
| MP | 3,0 % 4,3 % | 3,9 % 5,7 % | 4,7 % 6,4 % | 3,8 % 4,9 % | 4,2 % 5,5 % | 4,3 % 5,5 % | -1,3 |
| V | 1,2 % 2,2 % | 1,2 % 1,9 % | 1,4 % 2,0 % | 2,4 % 3,5 % | 2,1 % 3,1 % | 2,4 % 3,5 % | -1,2 |
| FI | — — | — — | 1,8 % 2,5 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 1,2 % 1,2 % | 0,8 % 0,9 % | 0,6 % 0,4 % | 1,4 % 1,1 % | 0,9 % 1,0 % | 0,9 % 1,1 % | -0,2 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S10,9%15,1%-4,1ppValdeltagande: Danderyd 89,6% · Lidingö 88,1%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

