Danderyd vs Sollentuna — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
DanderydSollentuna
10,9%
S26,3%
39,0%
24,1%
8,4%
SD10,3%
11,9%
10,4%
2,4%
8,1%
7,0%
5,6%
15,2%
7,6%
4,3%
6,2%
Valdeltagande 89,6%Valdeltagande 85,7%
Kommun 2026
DanderydSollentuna
10,9%
S27,9%
38,2%
31,0%
6,3%
SD8,1%
22,6%
7,6%
1,3%
8,0%
6,5%
5,3%
8,1%
5,8%
4,3%
5,7%
Valdeltagande 89,0%Valdeltagande 81,7%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Danderyd, den ljusare undre är Sollentuna. Skillnaden är Danderyd minus Sollentuna i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 59,7 % 41,1 % | 52,1 % 42,2 % | 50,0 % 36,1 % | 41,6 % 28,1 % | 41,0 % 24,9 % | 39,0 % 24,1 % | +14,9 |
| S | 7,8 % 21,8 % | 5,8 % 17,8 % | 6,8 % 20,2 % | 8,0 % 20,9 % | 12,5 % 26,8 % | 10,9 % 26,3 % | -15,4 |
| L | 10,6 % 10,8 % | 10,1 % 9,8 % | 11,9 % 8,8 % | 11,2 % 9,0 % | 12,3 % 7,7 % | 15,2 % 7,6 % | +7,6 |
| KD | 9,4 % 7,6 % | 13,3 % 7,7 % | 10,5 % 6,4 % | 10,1 % 7,5 % | 5,9 % 4,5 % | 7,0 % 5,6 % | +1,4 |
| SD | 0,7 % 1,3 % | 1,7 % 3,2 % | 5,3 % 7,1 % | 10,3 % 11,2 % | 11,1 % 12,9 % | 8,4 % 10,3 % | -1,9 |
| C | 6,3 % 6,0 % | 11,2 % 7,0 % | 7,1 % 5,6 % | 11,3 % 10,2 % | 10,0 % 9,4 % | 11,9 % 10,4 % | +1,5 |
| MP | 3,0 % 5,2 % | 3,9 % 7,3 % | 4,7 % 8,2 % | 3,8 % 5,3 % | 4,2 % 5,8 % | 4,3 % 6,2 % | -1,9 |
| V | 1,2 % 4,1 % | 1,2 % 3,9 % | 1,4 % 4,2 % | 2,4 % 6,5 % | 2,1 % 6,2 % | 2,4 % 8,1 % | -5,8 |
| FI | — — | — — | 1,8 % 2,5 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 1,2 % 2,0 % | 0,8 % 1,3 % | 0,6 % 0,9 % | 1,4 % 1,4 % | 0,9 % 1,7 % | 0,9 % 1,4 % | -0,5 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S10,9%26,3%-15,4ppValdeltagande: Danderyd 89,6% · Sollentuna 85,7%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

