Danderyd vs Solna — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
DanderydSolna
10,9%
S28,0%
39,0%
21,8%
8,4%
SD10,3%
11,9%
9,4%
2,4%
9,9%
7,0%
4,6%
15,2%
6,6%
4,3%
7,9%
Valdeltagande 89,6%Valdeltagande 85,2%
Kommun 2026
DanderydSolna
10,9%
S31,8%
38,2%
27,7%
6,3%
SD7,5%
22,6%
7,4%
1,3%
9,3%
6,5%
4,1%
8,1%
4,7%
4,3%
6,9%
Valdeltagande 89,0%Valdeltagande 80,3%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Danderyd, den ljusare undre är Solna. Skillnaden är Danderyd minus Solna i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 59,7 % 37,8 % | 52,1 % 38,1 % | 50,0 % 29,9 % | 41,6 % 23,7 % | 41,0 % 21,2 % | 39,0 % 21,8 % | +17,2 |
| S | 7,8 % 24,4 % | 5,8 % 20,6 % | 6,8 % 22,6 % | 8,0 % 24,0 % | 12,5 % 29,5 % | 10,9 % 28,0 % | -17,1 |
| L | 10,6 % 10,7 % | 10,1 % 9,1 % | 11,9 % 8,1 % | 11,2 % 8,1 % | 12,3 % 6,8 % | 15,2 % 6,6 % | +8,6 |
| KD | 9,4 % 5,1 % | 13,3 % 5,4 % | 10,5 % 4,4 % | 10,1 % 5,8 % | 5,9 % 3,8 % | 7,0 % 4,6 % | +2,4 |
| SD | 0,7 % 1,6 % | 1,7 % 3,4 % | 5,3 % 7,7 % | 10,3 % 11,3 % | 11,1 % 12,5 % | 8,4 % 10,3 % | -1,9 |
| C | 6,3 % 5,1 % | 11,2 % 5,8 % | 7,1 % 4,9 % | 11,3 % 9,0 % | 10,0 % 8,6 % | 11,9 % 9,4 % | +2,5 |
| MP | 3,0 % 7,0 % | 3,9 % 10,0 % | 4,7 % 10,0 % | 3,8 % 6,3 % | 4,2 % 6,9 % | 4,3 % 7,9 % | -3,7 |
| V | 1,2 % 6,0 % | 1,2 % 6,1 % | 1,4 % 6,7 % | 2,4 % 9,9 % | 2,1 % 8,9 % | 2,4 % 9,9 % | -7,5 |
| FI | — — | — — | 1,8 % 4,7 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 1,2 % 2,3 % | 0,8 % 1,6 % | 0,6 % 1,1 % | 1,4 % 1,8 % | 0,9 % 1,7 % | 0,9 % 1,4 % | -0,5 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S10,9%28,0%-17,1ppValdeltagande: Danderyd 89,6% · Solna 85,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

