Hoppa till innehållet

Danderyd vs Stockholm — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

DanderydStockholm
10,9%
S
26,3%
39,0%
M
19,1%
8,4%
SD
8,3%
11,9%
C
9,8%
2,4%
V
13,0%
7,0%
KD
3,9%
15,2%
L
7,1%
4,3%
MP
11,1%
Valdeltagande 89,6%Valdeltagande 85,8%

Kommun 2026

DanderydStockholm
10,9%
S
26,5%
38,2%
M
22,3%
6,3%
SD
7,4%
22,6%
C
7,6%
1,3%
V
14,5%
6,5%
KD
4,2%
8,1%
L
5,0%
4,3%
MP
11,0%
Valdeltagande 89,0%Valdeltagande 83,0%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Danderyd, den ljusare undre är Stockholm. Skillnaden är Danderyd minus Stockholm i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
M
59,7 %
35,1 %
52,1 %
34,3 %
50,0 %
27,7 %
41,6 %
21,9 %
41,0 %
19,1 %
39,0 %
19,1 %
+19,9
S
7,8 %
23,2 %
5,8 %
20,9 %
6,8 %
21,6 %
8,0 %
23,8 %
12,5 %
28,1 %
10,9 %
26,3 %
-15,4
L
10,6 %
10,1 %
10,1 %
8,6 %
11,9 %
7,8 %
11,2 %
7,8 %
12,3 %
6,9 %
15,2 %
7,1 %
+8,1
KD
9,4 %
5,0 %
13,3 %
5,3 %
10,5 %
4,3 %
10,1 %
4,9 %
5,9 %
3,2 %
7,0 %
3,9 %
+3,1
V
1,2 %
7,4 %
1,2 %
7,4 %
1,4 %
7,7 %
2,4 %
13,1 %
2,1 %
11,7 %
2,4 %
13,0 %
-10,7
MP
3,0 %
9,3 %
3,9 %
12,2 %
4,7 %
11,2 %
3,8 %
7,7 %
4,2 %
10,0 %
4,3 %
11,1 %
-6,9
C
6,3 %
5,7 %
11,2 %
6,3 %
7,1 %
4,9 %
11,3 %
9,1 %
10,0 %
8,5 %
11,9 %
9,8 %
+2,1
SD
0,7 %
1,6 %
1,7 %
3,2 %
5,3 %
6,6 %
10,3 %
9,8 %
11,1 %
10,7 %
8,4 %
8,3 %
+0,1
FI
—
—
—
—
1,8 %
7,2 %
—
—
—
—
—
—
—
ÖVR
1,2 %
2,7 %
0,8 %
1,8 %
0,6 %
0,9 %
1,4 %
1,9 %
0,9 %
1,9 %
0,9 %
1,2 %
-0,4

Största skillnader — Riksdag 2026

S10,9%26,3%-15,4pp
M39,0%19,1%+19,9pp
C11,9%9,8%+2,1pp
V2,4%13,0%-10,7pp
KD7,0%3,9%+3,1pp
L15,2%7,1%+8,1pp
MP4,3%11,1%-6,9pp

Valdeltagande: Danderyd 89,6% · Stockholm 85,8%

Data: ValmyndighetenUppdaterad