Hoppa till innehållet

Danderyd vs Täby — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

DanderydTäby
10,9%
S
17,7%
39,0%
M
33,9%
8,4%
SD
10,8%
11,9%
C
11,2%
2,4%
V
3,3%
7,0%
KD
6,4%
15,2%
L
10,7%
4,3%
MP
4,8%
Valdeltagande 89,6%Valdeltagande 88,8%

Kommun 2026

DanderydTäby
10,9%
S
16,1%
38,2%
M
46,6%
6,3%
SD
7,6%
22,6%
C
8,9%
1,3%
V
2,4%
6,5%
KD
4,3%
8,1%
L
7,9%
4,3%
MP
5,2%
Valdeltagande 89,0%Valdeltagande 86,5%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Danderyd, den ljusare undre är Täby. Skillnaden är Danderyd minus Täby i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
M
59,7 %
53,8 %
52,1 %
50,8 %
50,0 %
45,3 %
41,6 %
36,0 %
41,0 %
33,9 %
39,0 %
33,9 %
+5,2
S
7,8 %
13,8 %
5,8 %
10,8 %
6,8 %
12,5 %
8,0 %
14,0 %
12,5 %
19,8 %
10,9 %
17,7 %
-6,8
L
10,6 %
11,2 %
10,1 %
11,4 %
11,9 %
11,3 %
11,2 %
10,7 %
12,3 %
9,7 %
15,2 %
10,7 %
+4,5
KD
9,4 %
7,5 %
13,3 %
8,8 %
10,5 %
7,0 %
10,1 %
8,3 %
5,9 %
5,2 %
7,0 %
6,4 %
+0,6
SD
0,7 %
1,1 %
1,7 %
2,3 %
5,3 %
6,5 %
10,3 %
11,4 %
11,1 %
12,9 %
8,4 %
10,8 %
-2,4
C
6,3 %
5,2 %
11,2 %
7,8 %
7,1 %
6,4 %
11,3 %
11,0 %
10,0 %
9,9 %
11,9 %
11,2 %
+0,7
MP
3,0 %
3,8 %
3,9 %
5,2 %
4,7 %
6,1 %
3,8 %
4,1 %
4,2 %
4,6 %
4,3 %
4,8 %
-0,6
V
1,2 %
2,1 %
1,2 %
1,9 %
1,4 %
2,2 %
2,4 %
3,2 %
2,1 %
2,8 %
2,4 %
3,3 %
-0,9
FI
—
—
—
—
1,8 %
1,9 %
—
—
—
—
—
—
—
ÖVR
1,2 %
1,5 %
0,8 %
1,0 %
0,6 %
0,8 %
1,4 %
1,3 %
0,9 %
1,1 %
0,9 %
1,1 %
-0,3

Största skillnader — Riksdag 2026

S10,9%17,7%-6,8pp
M39,0%33,9%+5,2pp
SD8,4%10,8%-2,4pp
L15,2%10,7%+4,5pp

Valdeltagande: Danderyd 89,6% · Täby 88,8%

Data: ValmyndighetenUppdaterad