Hoppa till innehållet

Danderyd vs Vaxholm — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

DanderydVaxholm
10,9%
S
18,6%
39,0%
M
29,2%
8,4%
SD
12,9%
11,9%
C
12,4%
2,4%
V
2,8%
7,0%
KD
7,1%
15,2%
L
9,6%
4,3%
MP
6,5%
Valdeltagande 89,6%Valdeltagande 90,6%

Kommun 2026

DanderydVaxholm
10,9%
S
11,2%
38,2%
M
29,2%
6,3%
SD
7,4%
22,6%
C
9,8%
1,3%
V
5,2%
6,5%
KD
3,2%
8,1%
L
4,8%
4,3%
MP
5,0%
Valdeltagande 89,0%Valdeltagande 89,5%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Danderyd, den ljusare undre är Vaxholm. Skillnaden är Danderyd minus Vaxholm i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
M
59,7 %
46,6 %
52,1 %
48,5 %
50,0 %
41,1 %
41,6 %
30,3 %
41,0 %
28,7 %
39,0 %
29,2 %
+9,8
S
7,8 %
17,2 %
5,8 %
12,4 %
6,8 %
15,2 %
8,0 %
16,4 %
12,5 %
22,4 %
10,9 %
18,6 %
-7,6
SD
0,7 %
1,1 %
1,7 %
2,6 %
5,3 %
6,7 %
10,3 %
13,1 %
11,1 %
15,6 %
8,4 %
12,9 %
-4,5
L
10,6 %
8,9 %
10,1 %
9,3 %
11,9 %
8,7 %
11,2 %
7,8 %
12,3 %
7,9 %
15,2 %
9,6 %
+5,6
KD
9,4 %
7,8 %
13,3 %
6,9 %
10,5 %
5,5 %
10,1 %
7,9 %
5,9 %
5,2 %
7,0 %
7,1 %
-0,1
C
6,3 %
6,9 %
11,2 %
8,5 %
7,1 %
7,8 %
11,3 %
13,3 %
10,0 %
10,1 %
11,9 %
12,4 %
-0,5
MP
3,0 %
6,9 %
3,9 %
7,5 %
4,7 %
8,4 %
3,8 %
5,5 %
4,2 %
6,3 %
4,3 %
6,5 %
-2,2
V
1,2 %
2,9 %
1,2 %
3,0 %
1,4 %
3,2 %
2,4 %
4,7 %
2,1 %
2,9 %
2,4 %
2,8 %
-0,4
FI
—
—
—
—
1,8 %
2,6 %
—
—
—
—
—
—
—
ÖVR
1,2 %
1,7 %
0,8 %
1,2 %
0,6 %
0,7 %
1,4 %
1,1 %
0,9 %
0,9 %
0,9 %
1,0 %
-0,1

Största skillnader — Riksdag 2026

S10,9%18,6%-7,6pp
M39,0%29,2%+9,8pp
SD8,4%12,9%-4,5pp
L15,2%9,6%+5,6pp
MP4,3%6,5%-2,2pp

Valdeltagande: Danderyd 89,6% · Vaxholm 90,6%

Data: ValmyndighetenUppdaterad