Degerfors vs Gullspång — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
DegerforsGullspång
34,5%
S29,9%
14,8%
18,2%
23,5%
SD25,4%
3,5%
5,8%
7,3%
5,9%
5,8%
6,0%
2,9%
3,1%
2,6%
3,3%
Valdeltagande 84,8%Valdeltagande 83,2%
Kommun 2026
DegerforsGullspång
28,0%
S32,1%
18,6%
35,4%
23,3%
SD11,6%
6,0%
4,4%
15,2%
3,7%
5,0%
1,8%
0,9%
2,3%
2,9%
1,5%
Valdeltagande 83,1%Valdeltagande 78,7%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Degerfors, den ljusare undre är Gullspång. Skillnaden är Degerfors minus Gullspång i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 57,6 % 43,1 % | 52,7 % 43,9 % | 51,1 % 42,3 % | 44,1 % 35,5 % | 39,6 % 34,5 % | 34,5 % 29,9 % | +4,6 |
| SD | 2,9 % 3,7 % | 5,4 % 6,2 % | 14,4 % 16,4 % | 19,9 % 23,9 % | 26,6 % 29,4 % | 23,5 % 25,4 % | -1,8 |
| M | 9,8 % 17,8 % | 13,8 % 22,7 % | 10,6 % 16,0 % | 10,7 % 13,9 % | 12,0 % 14,2 % | 14,8 % 18,2 % | -3,4 |
| V | 11,2 % 5,3 % | 10,8 % 5,1 % | 8,1 % 5,3 % | 10,2 % 5,9 % | 7,8 % 4,6 % | 7,3 % 5,9 % | +1,5 |
| C | 5,4 % 11,2 % | 4,1 % 7,5 % | 4,2 % 7,9 % | 5,3 % 8,6 % | 3,9 % 5,9 % | 3,5 % 5,8 % | -2,3 |
| KD | 5,2 % 7,0 % | 4,5 % 5,3 % | 3,4 % 3,8 % | 4,0 % 5,4 % | 4,2 % 5,0 % | 5,8 % 6,0 % | -0,2 |
| ÖVR | 2,0 % 4,3 % | 0,7 % 0,7 % | 0,7 % 1,1 % | 1,1 % 2,2 % | 1,3 % 1,8 % | 5,1 % 2,5 % | +2,7 |
| MP | 2,7 % 3,0 % | 4,9 % 3,7 % | 4,0 % 3,1 % | 2,4 % 2,2 % | 2,4 % 2,2 % | 2,6 % 3,3 % | -0,7 |
| L | 3,2 % 4,7 % | 3,1 % 4,9 % | 1,9 % 2,4 % | 2,4 % 2,5 % | 2,3 % 2,2 % | 2,9 % 3,1 % | -0,3 |
| FI | — — | — — | 1,5 % 1,9 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S34,5%29,9%+4,6ppValdeltagande: Degerfors 84,8% · Gullspång 83,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

