Degerfors vs Kristinehamn — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
DegerforsKristinehamn
34,5%
S32,5%
14,8%
18,0%
23,5%
SD20,7%
3,5%
5,4%
7,3%
6,7%
5,8%
6,1%
2,9%
5,1%
2,6%
3,9%
Valdeltagande 84,8%Valdeltagande 84,9%
Kommun 2026
DegerforsKristinehamn
28,0%
S28,6%
18,6%
23,9%
23,3%
SD15,5%
6,0%
5,9%
15,2%
7,5%
5,0%
4,0%
0,9%
10,7%
2,9%
3,5%
Valdeltagande 83,1%Valdeltagande 83,3%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Degerfors, den ljusare undre är Kristinehamn. Skillnaden är Degerfors minus Kristinehamn i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 57,6 % 43,6 % | 52,7 % 40,6 % | 51,1 % 41,2 % | 44,1 % 34,1 % | 39,6 % 36,4 % | 34,5 % 32,5 % | +2,1 |
| SD | 2,9 % 2,5 % | 5,4 % 4,5 % | 14,4 % 11,4 % | 19,9 % 18,0 % | 26,6 % 23,2 % | 23,5 % 20,7 % | +2,8 |
| M | 9,8 % 20,6 % | 13,8 % 25,4 % | 10,6 % 19,3 % | 10,7 % 16,0 % | 12,0 % 14,9 % | 14,8 % 18,0 % | -3,3 |
| V | 11,2 % 7,3 % | 10,8 % 6,3 % | 8,1 % 5,6 % | 10,2 % 7,5 % | 7,8 % 5,7 % | 7,3 % 6,7 % | +0,6 |
| C | 5,4 % 8,6 % | 4,1 % 6,1 % | 4,2 % 6,3 % | 5,3 % 8,8 % | 3,9 % 6,0 % | 3,5 % 5,4 % | -1,9 |
| L | 3,2 % 6,4 % | 3,1 % 6,1 % | 1,9 % 4,8 % | 2,4 % 5,5 % | 2,3 % 4,6 % | 2,9 % 5,1 % | -2,2 |
| KD | 5,2 % 5,5 % | 4,5 % 4,4 % | 3,4 % 3,8 % | 4,0 % 5,9 % | 4,2 % 5,0 % | 5,8 % 6,1 % | -0,3 |
| MP | 2,7 % 3,6 % | 4,9 % 5,5 % | 4,0 % 5,1 % | 2,4 % 3,0 % | 2,4 % 3,2 % | 2,6 % 3,9 % | -1,3 |
| ÖVR | 2,0 % 1,9 % | 0,7 % 1,1 % | 0,7 % 0,8 % | 1,1 % 1,3 % | 1,3 % 1,0 % | 5,1 % 1,6 % | +3,5 |
| FI | — — | — — | 1,5 % 1,7 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S34,5%32,5%+2,1pp
SD23,5%20,7%+2,8ppValdeltagande: Degerfors 84,8% · Kristinehamn 84,9%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

