Hoppa till innehållet

Degerfors vs Laxå — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

DegerforsLaxå
34,5%
S
29,3%
14,8%
M
14,4%
23,5%
SD
25,5%
3,5%
C
6,1%
7,3%
V
5,2%
5,8%
KD
8,2%
2,9%
L
3,2%
2,6%
MP
3,0%
Valdeltagande 84,8%Valdeltagande 85,0%

Kommun 2026

DegerforsLaxå
28,0%
S
22,6%
18,6%
M
26,1%
23,3%
SD
8,4%
6,0%
C
20,6%
15,2%
V
10,3%
5,0%
KD
10,2%
0,9%
L
0,4%
2,9%
MP
1,2%
Valdeltagande 83,1%Valdeltagande 82,1%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Degerfors, den ljusare undre är Laxå. Skillnaden är Degerfors minus Laxå i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
57,6 %
53,6 %
52,7 %
49,0 %
51,1 %
43,9 %
44,1 %
35,5 %
39,6 %
34,5 %
34,5 %
29,3 %
+5,3
SD
2,9 %
3,6 %
5,4 %
5,5 %
14,4 %
18,1 %
19,9 %
24,1 %
26,6 %
30,7 %
23,5 %
25,5 %
-2,0
M
9,8 %
13,5 %
13,8 %
19,5 %
10,6 %
13,8 %
10,7 %
12,0 %
12,0 %
12,3 %
14,8 %
14,4 %
+0,4
V
11,2 %
5,6 %
10,8 %
5,2 %
8,1 %
5,5 %
10,2 %
6,9 %
7,8 %
4,8 %
7,3 %
5,2 %
+2,2
KD
5,2 %
8,0 %
4,5 %
6,3 %
3,4 %
5,4 %
4,0 %
9,4 %
4,2 %
6,3 %
5,8 %
8,2 %
-2,4
C
5,4 %
7,6 %
4,1 %
5,7 %
4,2 %
5,6 %
5,3 %
6,4 %
3,9 %
5,1 %
3,5 %
6,1 %
-2,6
L
3,2 %
4,3 %
3,1 %
5,2 %
1,9 %
2,9 %
2,4 %
2,8 %
2,3 %
2,9 %
2,9 %
3,2 %
-0,3
ÖVR
2,0 %
1,7 %
0,7 %
0,6 %
0,7 %
0,8 %
1,1 %
1,2 %
1,3 %
1,4 %
5,1 %
5,2 %
-0,1
MP
2,7 %
2,0 %
4,9 %
3,0 %
4,0 %
3,2 %
2,4 %
1,6 %
2,4 %
2,1 %
2,6 %
3,0 %
-0,4
FI
—
—
—
—
1,5 %
0,9 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S34,5%29,3%+5,3pp
SD23,5%25,5%-2,0pp
C3,5%6,1%-2,6pp
V7,3%5,2%+2,2pp
KD5,8%8,2%-2,4pp

Valdeltagande: Degerfors 84,8% · Laxå 85,0%

Data: ValmyndighetenUppdaterad