Degerfors vs Lekeberg — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
DegerforsLekeberg
34,5%
S22,3%
14,8%
19,8%
23,5%
SD22,4%
3,5%
8,6%
7,3%
3,5%
5,8%
8,6%
2,9%
4,7%
2,6%
4,1%
Valdeltagande 84,8%Valdeltagande 88,9%
Kommun 2026
DegerforsLekeberg
28,0%
S20,8%
18,6%
34,6%
23,3%
SD11,1%
6,0%
13,1%
15,2%
3,7%
5,0%
6,8%
0,9%
3,6%
2,9%
3,3%
Valdeltagande 83,1%Valdeltagande 88,0%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Degerfors, den ljusare undre är Lekeberg. Skillnaden är Degerfors minus Lekeberg i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 57,6 % 34,8 % | 52,7 % 30,7 % | 51,1 % 30,0 % | 44,1 % 25,9 % | 39,6 % 25,3 % | 34,5 % 22,3 % | +12,3 |
| SD | 2,9 % 4,7 % | 5,4 % 7,5 % | 14,4 % 18,2 % | 19,9 % 23,9 % | 26,6 % 27,5 % | 23,5 % 22,4 % | +1,1 |
| M | 9,8 % 18,9 % | 13,8 % 24,8 % | 10,6 % 16,9 % | 10,7 % 15,7 % | 12,0 % 17,2 % | 14,8 % 19,8 % | -5,1 |
| C | 5,4 % 17,2 % | 4,1 % 12,9 % | 4,2 % 13,4 % | 5,3 % 13,2 % | 3,9 % 9,5 % | 3,5 % 8,6 % | -5,1 |
| V | 11,2 % 4,1 % | 10,8 % 4,5 % | 8,1 % 4,3 % | 10,2 % 5,3 % | 7,8 % 3,5 % | 7,3 % 3,5 % | +3,8 |
| KD | 5,2 % 10,0 % | 4,5 % 8,9 % | 3,4 % 6,8 % | 4,0 % 8,7 % | 4,2 % 8,1 % | 5,8 % 8,6 % | -2,8 |
| ÖVR | 2,0 % 2,0 % | 0,7 % 1,1 % | 0,7 % 1,2 % | 1,1 % 1,7 % | 1,3 % 1,6 % | 5,1 % 5,9 % | -0,8 |
| MP | 2,7 % 3,6 % | 4,9 % 5,3 % | 4,0 % 4,3 % | 2,4 % 2,7 % | 2,4 % 3,4 % | 2,6 % 4,1 % | -1,5 |
| L | 3,2 % 4,8 % | 3,1 % 4,4 % | 1,9 % 3,1 % | 2,4 % 3,0 % | 2,3 % 3,8 % | 2,9 % 4,7 % | -1,9 |
| FI | — — | — — | 1,5 % 1,9 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S34,5%22,3%+12,3ppValdeltagande: Degerfors 84,8% · Lekeberg 88,9%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

