Dorotea vs Sollefteå — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
DoroteaSollefteå
37,4%
S30,5%
9,9%
9,5%
23,6%
SD24,5%
7,6%
8,7%
5,7%
7,7%
7,9%
10,9%
4,0%
2,2%
2,5%
3,6%
Valdeltagande 80,9%Valdeltagande 83,7%
Kommun 2026
DoroteaSollefteå
22,9%
S19,8%
0,9%
3,8%
20,1%
SD11,3%
4,9%
32,9%
6,1%
7,8%
0,4%
3,6%
7,3%
0,3%
1,1%
1,8%
Valdeltagande 78,9%Valdeltagande 81,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Dorotea, den ljusare undre är Sollefteå. Skillnaden är Dorotea minus Sollefteå i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 54,6 % 51,1 % | 54,6 % 52,3 % | 49,2 % 53,7 % | 43,8 % 35,3 % | 42,1 % 39,1 % | 37,4 % 30,5 % | +6,9 |
| SD | 1,0 % 2,2 % | 2,9 % 4,5 % | 9,6 % 12,8 % | 12,3 % 18,7 % | 23,1 % 25,1 % | 23,6 % 24,5 % | -0,9 |
| M | 8,7 % 13,0 % | 11,4 % 15,5 % | 6,9 % 10,5 % | 6,2 % 9,0 % | 6,8 % 7,4 % | 9,9 % 9,5 % | +0,4 |
| V | 9,0 % 9,1 % | 9,5 % 7,0 % | 10,7 % 6,6 % | 10,6 % 15,3 % | 8,6 % 8,3 % | 5,7 % 7,7 % | -1,9 |
| C | 12,5 % 10,5 % | 9,3 % 6,4 % | 10,9 % 6,5 % | 14,9 % 12,8 % | 7,6 % 8,8 % | 7,6 % 8,7 % | -1,2 |
| KD | 3,2 % 4,6 % | 2,6 % 2,7 % | 2,7 % 2,0 % | 4,9 % 4,3 % | 5,1 % 6,0 % | 7,9 % 10,9 % | -3,0 |
| L | 8,6 % 4,0 % | 7,5 % 3,5 % | 6,6 % 2,1 % | 3,6 % 1,6 % | 3,8 % 1,5 % | 4,0 % 2,2 % | +1,8 |
| MP | 1,0 % 3,6 % | 0,8 % 4,5 % | 1,6 % 3,1 % | 1,2 % 1,5 % | 1,7 % 2,3 % | 2,5 % 3,6 % | -1,1 |
| ÖVR | 1,3 % 1,9 % | 1,4 % 3,5 % | 0,5 % 0,9 % | 2,5 % 1,5 % | 1,2 % 1,5 % | 1,5 % 2,4 % | -0,9 |
| FI | — — | — — | 1,3 % 1,8 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S37,4%30,5%+6,9ppValdeltagande: Dorotea 80,9% · Sollefteå 83,7%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

