Dorotea vs Strömsund — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
DoroteaStrömsund
37,4%
S31,9%
9,9%
17,6%
23,6%
SD25,7%
7,6%
7,0%
5,7%
6,0%
7,9%
5,0%
4,0%
2,6%
2,5%
2,4%
Valdeltagande 80,9%Valdeltagande 83,8%
Kommun 2026
DoroteaStrömsund
22,9%
S31,5%
0,9%
32,2%
20,1%
SD14,7%
4,9%
9,8%
6,1%
7,0%
0,4%
1,6%
7,3%
0,3%
1,1%
0,7%
Valdeltagande 78,9%Valdeltagande 80,8%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Dorotea, den ljusare undre är Strömsund. Skillnaden är Dorotea minus Strömsund i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 54,6 % 48,8 % | 54,6 % 50,6 % | 49,2 % 49,8 % | 43,8 % 41,1 % | 42,1 % 38,1 % | 37,4 % 31,9 % | +5,5 |
| SD | 1,0 % 1,9 % | 2,9 % 4,8 % | 9,6 % 14,1 % | 12,3 % 20,8 % | 23,1 % 27,5 % | 23,6 % 25,7 % | -2,2 |
| M | 8,7 % 13,9 % | 11,4 % 17,6 % | 6,9 % 11,5 % | 6,2 % 10,2 % | 6,8 % 12,0 % | 9,9 % 17,6 % | -7,8 |
| C | 12,5 % 14,4 % | 9,3 % 10,7 % | 10,9 % 10,2 % | 14,9 % 12,7 % | 7,6 % 6,9 % | 7,6 % 7,0 % | +0,5 |
| V | 9,0 % 10,3 % | 9,5 % 8,2 % | 10,7 % 7,2 % | 10,6 % 7,7 % | 8,6 % 5,3 % | 5,7 % 6,0 % | -0,3 |
| L | 8,6 % 2,7 % | 7,5 % 2,3 % | 6,6 % 1,1 % | 3,6 % 1,1 % | 3,8 % 1,5 % | 4,0 % 2,6 % | +1,4 |
| KD | 3,2 % 2,9 % | 2,6 % 2,1 % | 2,7 % 2,1 % | 4,9 % 4,1 % | 5,1 % 5,7 % | 7,9 % 5,0 % | +2,9 |
| MP | 1,0 % 2,2 % | 0,8 % 2,9 % | 1,6 % 2,2 % | 1,2 % 1,4 % | 1,7 % 1,9 % | 2,5 % 2,4 % | +0,0 |
| ÖVR | 1,3 % 2,8 % | 1,4 % 0,8 % | 0,5 % 0,7 % | 2,5 % 1,0 % | 1,2 % 1,2 % | 1,5 % 1,7 % | -0,2 |
| FI | — — | — — | 1,3 % 1,3 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S37,4%31,9%+5,5pp
SD23,6%25,7%-2,2ppValdeltagande: Dorotea 80,9% · Strömsund 83,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

