Dorotea vs Vilhelmina — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
DoroteaVilhelmina
37,4%
S32,0%
9,9%
11,4%
23,6%
SD22,8%
7,6%
6,5%
5,7%
6,8%
7,9%
10,6%
4,0%
2,4%
2,5%
5,4%
Valdeltagande 80,9%Valdeltagande 83,0%
Kommun 2026
DoroteaVilhelmina
22,9%
S29,3%
0,9%
9,8%
20,1%
SD10,0%
4,9%
16,7%
6,1%
6,5%
0,4%
19,7%
7,3%
0,4%
1,1%
4,3%
Valdeltagande 78,9%Valdeltagande 81,6%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Dorotea, den ljusare undre är Vilhelmina. Skillnaden är Dorotea minus Vilhelmina i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 54,6 % 47,0 % | 54,6 % 51,8 % | 49,2 % 45,9 % | 43,8 % 37,3 % | 42,1 % 35,3 % | 37,4 % 32,0 % | +5,4 |
| SD | 1,0 % 1,4 % | 2,9 % 4,3 % | 9,6 % 12,7 % | 12,3 % 16,3 % | 23,1 % 25,8 % | 23,6 % 22,8 % | +0,8 |
| C | 12,5 % 12,9 % | 9,3 % 6,7 % | 10,9 % 8,0 % | 14,9 % 14,2 % | 7,6 % 6,5 % | 7,6 % 6,5 % | +1,0 |
| M | 8,7 % 8,9 % | 11,4 % 11,7 % | 6,9 % 9,0 % | 6,2 % 7,5 % | 6,8 % 10,5 % | 9,9 % 11,4 % | -1,6 |
| V | 9,0 % 8,9 % | 9,5 % 8,4 % | 10,7 % 11,0 % | 10,6 % 10,8 % | 8,6 % 7,8 % | 5,7 % 6,8 % | -1,1 |
| KD | 3,2 % 10,0 % | 2,6 % 6,1 % | 2,7 % 5,5 % | 4,9 % 7,3 % | 5,1 % 8,9 % | 7,9 % 10,6 % | -2,7 |
| L | 8,6 % 6,0 % | 7,5 % 4,7 % | 6,6 % 2,6 % | 3,6 % 1,8 % | 3,8 % 1,4 % | 4,0 % 2,4 % | +1,6 |
| MP | 1,0 % 2,3 % | 0,8 % 2,8 % | 1,6 % 2,5 % | 1,2 % 1,1 % | 1,7 % 2,0 % | 2,5 % 5,4 % | -2,9 |
| ÖVR | 1,3 % 2,5 % | 1,4 % 3,6 % | 0,5 % 0,8 % | 2,5 % 3,7 % | 1,2 % 1,7 % | 1,5 % 2,1 % | -0,5 |
| FI | — — | — — | 1,3 % 1,9 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S37,4%32,0%+5,4ppValdeltagande: Dorotea 80,9% · Vilhelmina 83,0%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

