Hoppa till innehållet

Ekerö vs Enköping — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

EkeröEnköping
20,0%
S
25,9%
27,0%
M
22,0%
16,1%
SD
22,5%
10,4%
C
6,1%
3,8%
V
6,3%
6,4%
KD
7,4%
8,0%
L
4,4%
6,8%
MP
3,9%
Valdeltagande 90,4%Valdeltagande 85,2%

Kommun 2026

EkeröEnköping
19,7%
S
25,6%
28,5%
M
21,7%
12,7%
SD
17,9%
8,3%
C
6,3%
2,9%
V
6,4%
6,4%
KD
6,5%
5,0%
L
2,5%
6,5%
MP
3,6%
Valdeltagande 88,0%Valdeltagande 82,5%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Ekerö, den ljusare undre är Enköping. Skillnaden är Ekerö minus Enköping i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
M
44,7 %
29,1 %
47,1 %
34,8 %
38,9 %
26,5 %
28,1 %
22,9 %
25,6 %
21,7 %
27,0 %
22,0 %
+5,0
S
17,1 %
34,2 %
13,2 %
29,1 %
16,1 %
30,2 %
17,2 %
26,1 %
23,0 %
27,9 %
20,0 %
25,9 %
-5,9
SD
1,4 %
2,3 %
3,4 %
5,4 %
9,3 %
13,5 %
16,2 %
20,4 %
19,3 %
24,7 %
16,1 %
22,5 %
-6,3
C
7,0 %
12,5 %
7,3 %
10,0 %
7,1 %
8,9 %
11,2 %
10,0 %
9,1 %
6,7 %
10,4 %
6,1 %
+4,4
L
10,3 %
5,2 %
9,3 %
5,3 %
7,3 %
5,0 %
7,6 %
4,6 %
6,3 %
3,6 %
8,0 %
4,4 %
+3,6
MP
6,6 %
4,4 %
8,2 %
6,0 %
8,3 %
5,5 %
5,7 %
3,1 %
6,1 %
3,4 %
6,8 %
3,9 %
+2,9
KD
7,4 %
5,9 %
7,1 %
4,6 %
6,3 %
4,0 %
7,8 %
6,6 %
5,7 %
6,4 %
6,4 %
7,4 %
-1,0
V
3,3 %
3,8 %
3,2 %
3,6 %
3,2 %
3,7 %
4,8 %
4,7 %
3,8 %
4,2 %
3,8 %
6,3 %
-2,4
FI
—
—
—
—
2,9 %
1,7 %
—
—
—
—
—
—
—
ÖVR
2,2 %
2,7 %
1,1 %
1,1 %
0,7 %
1,0 %
1,3 %
1,7 %
1,1 %
1,5 %
1,3 %
1,6 %
-0,3

Största skillnader — Riksdag 2026

S20,0%25,9%-5,9pp
M27,0%22,0%+5,0pp
SD16,1%22,5%-6,3pp
C10,4%6,1%+4,4pp
V3,8%6,3%-2,4pp
L8,0%4,4%+3,6pp
MP6,8%3,9%+2,9pp

Valdeltagande: Ekerö 90,4% · Enköping 85,2%

Data: ValmyndighetenUppdaterad