Ekerö vs Huddinge — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
EkeröHuddinge
20,0%
S29,3%
27,0%
20,5%
16,1%
SD14,0%
10,4%
6,9%
3,8%
11,5%
6,4%
4,5%
8,0%
5,3%
6,8%
6,6%
Valdeltagande 90,4%Valdeltagande 82,7%
Kommun 2026
EkeröHuddinge
19,7%
S27,4%
28,5%
20,4%
12,7%
SD11,4%
8,3%
6,0%
2,9%
11,7%
6,4%
3,7%
5,0%
5,5%
6,5%
6,1%
Valdeltagande 88,0%Valdeltagande 78,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Ekerö, den ljusare undre är Huddinge. Skillnaden är Ekerö minus Huddinge i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 44,7 % 35,2 % | 47,1 % 38,7 % | 38,9 % 30,5 % | 28,1 % 24,1 % | 25,6 % 21,4 % | 27,0 % 20,5 % | +6,5 |
| S | 17,1 % 29,1 % | 13,2 % 24,8 % | 16,1 % 26,9 % | 17,2 % 26,1 % | 23,0 % 30,0 % | 20,0 % 29,3 % | -9,3 |
| SD | 1,4 % 2,7 % | 3,4 % 4,8 % | 9,3 % 10,4 % | 16,2 % 15,2 % | 19,3 % 17,1 % | 16,1 % 14,0 % | +2,1 |
| V | 3,3 % 5,7 % | 3,2 % 5,3 % | 3,2 % 5,4 % | 4,8 % 8,6 % | 3,8 % 8,4 % | 3,8 % 11,5 % | -7,6 |
| C | 7,0 % 4,2 % | 7,3 % 4,4 % | 7,1 % 4,2 % | 11,2 % 7,5 % | 9,1 % 6,9 % | 10,4 % 6,9 % | +3,5 |
| L | 10,3 % 9,1 % | 9,3 % 7,7 % | 7,3 % 6,0 % | 7,6 % 6,1 % | 6,3 % 4,7 % | 8,0 % 5,3 % | +2,7 |
| MP | 6,6 % 5,4 % | 8,2 % 7,6 % | 8,3 % 8,5 % | 5,7 % 5,3 % | 6,1 % 5,7 % | 6,8 % 6,6 % | +0,2 |
| KD | 7,4 % 6,2 % | 7,1 % 5,2 % | 6,3 % 4,1 % | 7,8 % 5,3 % | 5,7 % 3,8 % | 6,4 % 4,5 % | +2,0 |
| FI | — — | — — | 2,9 % 3,0 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 2,2 % 2,3 % | 1,1 % 1,5 % | 0,7 % 1,0 % | 1,3 % 1,7 % | 1,1 % 2,1 % | 1,3 % 1,4 % | -0,1 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S20,0%29,3%-9,3pp
SD16,1%14,0%+2,1ppValdeltagande: Ekerö 90,4% · Huddinge 82,7%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

