Hoppa till innehållet

Ekerö vs Järfälla — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

EkeröJärfälla
20,0%
S
31,3%
27,0%
M
19,2%
16,1%
SD
13,6%
10,4%
C
5,7%
3,8%
V
13,4%
6,4%
KD
5,0%
8,0%
L
5,0%
6,8%
MP
5,2%
Valdeltagande 90,4%Valdeltagande 81,0%

Kommun 2026

EkeröJärfälla
19,7%
S
31,1%
28,5%
M
18,4%
12,7%
SD
10,2%
8,3%
C
4,4%
2,9%
V
13,5%
6,4%
KD
3,9%
5,0%
L
5,9%
6,5%
MP
5,0%
Valdeltagande 88,0%Valdeltagande 76,6%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Ekerö, den ljusare undre är Järfälla. Skillnaden är Ekerö minus Järfälla i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
M
44,7 %
34,1 %
47,1 %
36,4 %
38,9 %
29,0 %
28,1 %
24,0 %
25,6 %
21,0 %
27,0 %
19,2 %
+7,8
S
17,1 %
30,1 %
13,2 %
25,7 %
16,1 %
28,6 %
17,2 %
27,7 %
23,0 %
30,7 %
20,0 %
31,3 %
-11,3
SD
1,4 %
2,3 %
3,4 %
4,8 %
9,3 %
10,2 %
16,2 %
15,0 %
19,3 %
16,4 %
16,1 %
13,6 %
+2,5
V
3,3 %
5,6 %
3,2 %
5,3 %
3,2 %
5,9 %
4,8 %
8,8 %
3,8 %
9,1 %
3,8 %
13,4 %
-9,6
C
7,0 %
4,1 %
7,3 %
4,2 %
7,1 %
4,0 %
11,2 %
6,3 %
9,1 %
6,1 %
10,4 %
5,7 %
+4,8
L
10,3 %
9,4 %
9,3 %
8,4 %
7,3 %
6,1 %
7,6 %
6,0 %
6,3 %
5,1 %
8,0 %
5,0 %
+3,0
MP
6,6 %
5,5 %
8,2 %
7,8 %
8,3 %
7,7 %
5,7 %
4,5 %
6,1 %
4,8 %
6,8 %
5,2 %
+1,7
KD
7,4 %
6,8 %
7,1 %
6,0 %
6,3 %
5,0 %
7,8 %
6,3 %
5,7 %
4,3 %
6,4 %
5,0 %
+1,4
FI
—
—
—
—
2,9 %
2,4 %
—
—
—
—
—
—
—
ÖVR
2,2 %
2,1 %
1,1 %
1,4 %
0,7 %
1,1 %
1,3 %
1,4 %
1,1 %
2,4 %
1,3 %
1,7 %
-0,4

Största skillnader — Riksdag 2026

S20,0%31,3%-11,3pp
M27,0%19,2%+7,8pp
SD16,1%13,6%+2,5pp
C10,4%5,7%+4,8pp
V3,8%13,4%-9,6pp
L8,0%5,0%+3,0pp

Valdeltagande: Ekerö 90,4% · Järfälla 81,0%

Data: ValmyndighetenUppdaterad