Ekerö vs Salem — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
EkeröSalem
20,0%
S25,0%
27,0%
23,8%
16,1%
SD18,1%
10,4%
7,7%
3,8%
6,3%
6,4%
6,3%
8,0%
5,5%
6,8%
5,5%
Valdeltagande 90,4%Valdeltagande 85,5%
Kommun 2026
EkeröSalem
19,7%
S22,5%
28,5%
32,2%
12,7%
SD10,9%
8,3%
9,3%
2,9%
6,0%
6,4%
4,5%
5,0%
2,6%
6,5%
3,3%
Valdeltagande 88,0%Valdeltagande 82,7%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Ekerö, den ljusare undre är Salem. Skillnaden är Ekerö minus Salem i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 44,7 % 35,5 % | 47,1 % 38,6 % | 38,9 % 30,7 % | 28,1 % 24,8 % | 25,6 % 23,8 % | 27,0 % 23,8 % | +3,2 |
| S | 17,1 % 28,8 % | 13,2 % 22,6 % | 16,1 % 24,9 % | 17,2 % 23,1 % | 23,0 % 27,9 % | 20,0 % 25,0 % | -5,0 |
| SD | 1,4 % 2,6 % | 3,4 % 5,2 % | 9,3 % 11,4 % | 16,2 % 16,9 % | 19,3 % 19,6 % | 16,1 % 18,1 % | -2,0 |
| C | 7,0 % 5,0 % | 7,3 % 5,7 % | 7,1 % 5,3 % | 11,2 % 7,6 % | 9,1 % 6,7 % | 10,4 % 7,7 % | +2,7 |
| L | 10,3 % 9,6 % | 9,3 % 9,2 % | 7,3 % 6,9 % | 7,6 % 7,6 % | 6,3 % 5,1 % | 8,0 % 5,5 % | +2,5 |
| MP | 6,6 % 5,8 % | 8,2 % 7,8 % | 8,3 % 7,8 % | 5,7 % 4,5 % | 6,1 % 5,0 % | 6,8 % 5,5 % | +1,3 |
| KD | 7,4 % 6,4 % | 7,1 % 5,4 % | 6,3 % 5,6 % | 7,8 % 8,0 % | 5,7 % 5,7 % | 6,4 % 6,3 % | +0,1 |
| V | 3,3 % 4,1 % | 3,2 % 4,0 % | 3,2 % 4,2 % | 4,8 % 6,0 % | 3,8 % 4,8 % | 3,8 % 6,3 % | -2,5 |
| FI | — — | — — | 2,9 % 2,4 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 2,2 % 2,3 % | 1,1 % 1,4 % | 0,7 % 0,8 % | 1,3 % 1,6 % | 1,1 % 1,5 % | 1,3 % 1,7 % | -0,3 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S20,0%25,0%-5,0ppValdeltagande: Ekerö 90,4% · Salem 85,5%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

