Hoppa till innehållet

Ekerö vs Södertälje — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

EkeröSödertälje
20,0%
S
27,9%
27,0%
M
19,8%
16,1%
SD
20,2%
10,4%
C
3,9%
3,8%
V
8,9%
6,4%
KD
8,1%
8,0%
L
4,0%
6,8%
MP
5,1%
Valdeltagande 90,4%Valdeltagande 74,6%

Kommun 2026

EkeröSödertälje
19,7%
S
28,6%
28,5%
M
17,9%
12,7%
SD
16,9%
8,3%
C
4,6%
2,9%
V
9,4%
6,4%
KD
9,0%
5,0%
L
3,1%
6,5%
MP
5,7%
Valdeltagande 88,0%Valdeltagande 69,2%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Ekerö, den ljusare undre är Södertälje. Skillnaden är Ekerö minus Södertälje i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
M
44,7 %
26,8 %
47,1 %
29,5 %
38,9 %
23,1 %
28,1 %
19,8 %
25,6 %
20,6 %
27,0 %
19,8 %
+7,2
S
17,1 %
36,0 %
13,2 %
34,0 %
16,1 %
32,0 %
17,2 %
27,2 %
23,0 %
28,5 %
20,0 %
27,9 %
-7,9
SD
1,4 %
1,9 %
3,4 %
5,6 %
9,3 %
12,3 %
16,2 %
17,5 %
19,3 %
20,9 %
16,1 %
20,2 %
-4,1
C
7,0 %
5,4 %
7,3 %
3,9 %
7,1 %
3,8 %
11,2 %
5,9 %
9,1 %
4,5 %
10,4 %
3,9 %
+6,5
KD
7,4 %
7,2 %
7,1 %
5,4 %
6,3 %
6,9 %
7,8 %
11,2 %
5,7 %
8,3 %
6,4 %
8,1 %
-1,7
L
10,3 %
7,2 %
9,3 %
6,2 %
7,3 %
4,7 %
7,6 %
4,5 %
6,3 %
3,6 %
8,0 %
4,0 %
+4,1
V
3,3 %
5,6 %
3,2 %
5,2 %
3,2 %
5,8 %
4,8 %
7,7 %
3,8 %
7,0 %
3,8 %
8,9 %
-5,1
MP
6,6 %
6,4 %
8,2 %
8,3 %
8,3 %
7,3 %
5,7 %
4,5 %
6,1 %
4,8 %
6,8 %
5,1 %
+1,7
ÖVR
2,2 %
3,5 %
1,1 %
2,0 %
0,7 %
1,4 %
1,3 %
1,8 %
1,1 %
1,8 %
1,3 %
2,1 %
-0,7
FI
—
—
—
—
2,9 %
2,7 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S20,0%27,9%-7,9pp
M27,0%19,8%+7,2pp
SD16,1%20,2%-4,1pp
C10,4%3,9%+6,5pp
V3,8%8,9%-5,1pp
L8,0%4,0%+4,1pp

Valdeltagande: Ekerö 90,4% · Södertälje 74,6%

Data: ValmyndighetenUppdaterad