Ekerö vs Stockholm — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
EkeröStockholm
20,0%
S26,3%
27,0%
19,1%
16,1%
SD8,3%
10,4%
9,8%
3,8%
13,0%
6,4%
3,9%
8,0%
7,1%
6,8%
11,1%
Valdeltagande 90,4%Valdeltagande 85,8%
Kommun 2026
EkeröStockholm
19,7%
S26,5%
28,5%
22,3%
12,7%
SD7,4%
8,3%
7,6%
2,9%
14,5%
6,4%
4,2%
5,0%
5,0%
6,5%
11,0%
Valdeltagande 88,0%Valdeltagande 83,0%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Ekerö, den ljusare undre är Stockholm. Skillnaden är Ekerö minus Stockholm i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 44,7 % 35,1 % | 47,1 % 34,3 % | 38,9 % 27,7 % | 28,1 % 21,9 % | 25,6 % 19,1 % | 27,0 % 19,1 % | +7,9 |
| S | 17,1 % 23,2 % | 13,2 % 20,9 % | 16,1 % 21,6 % | 17,2 % 23,8 % | 23,0 % 28,1 % | 20,0 % 26,3 % | -6,3 |
| SD | 1,4 % 1,6 % | 3,4 % 3,2 % | 9,3 % 6,6 % | 16,2 % 9,8 % | 19,3 % 10,7 % | 16,1 % 8,3 % | +7,8 |
| V | 3,3 % 7,4 % | 3,2 % 7,4 % | 3,2 % 7,7 % | 4,8 % 13,1 % | 3,8 % 11,7 % | 3,8 % 13,0 % | -9,2 |
| MP | 6,6 % 9,3 % | 8,2 % 12,2 % | 8,3 % 11,2 % | 5,7 % 7,7 % | 6,1 % 10,0 % | 6,8 % 11,1 % | -4,3 |
| C | 7,0 % 5,7 % | 7,3 % 6,3 % | 7,1 % 4,9 % | 11,2 % 9,1 % | 9,1 % 8,5 % | 10,4 % 9,8 % | +0,6 |
| L | 10,3 % 10,1 % | 9,3 % 8,6 % | 7,3 % 7,8 % | 7,6 % 7,8 % | 6,3 % 6,9 % | 8,0 % 7,1 % | +0,9 |
| KD | 7,4 % 5,0 % | 7,1 % 5,3 % | 6,3 % 4,3 % | 7,8 % 4,9 % | 5,7 % 3,2 % | 6,4 % 3,9 % | +2,5 |
| FI | — — | — — | 2,9 % 7,2 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 2,2 % 2,7 % | 1,1 % 1,8 % | 0,7 % 0,9 % | 1,3 % 1,9 % | 1,1 % 1,9 % | 1,3 % 1,2 % | +0,1 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S20,0%26,3%-6,3pp
SD16,1%8,3%+7,8ppValdeltagande: Ekerö 90,4% · Stockholm 85,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

