Eksjö vs Hultsfred — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
EksjöHultsfred
26,0%
S29,6%
19,0%
13,4%
20,8%
SD23,1%
8,6%
6,0%
5,3%
7,9%
9,5%
12,9%
5,1%
3,0%
4,2%
2,3%
Valdeltagande 86,1%Valdeltagande 82,0%
Kommun 2026
EksjöHultsfred
28,4%
S28,9%
24,9%
8,9%
12,4%
SD12,6%
13,6%
14,1%
5,7%
6,2%
7,5%
24,7%
3,3%
0,3%
3,5%
1,4%
Valdeltagande 83,9%Valdeltagande 77,7%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Eksjö, den ljusare undre är Hultsfred. Skillnaden är Eksjö minus Hultsfred i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 32,7 % 43,8 % | 27,7 % 39,1 % | 30,9 % 39,6 % | 26,7 % 33,6 % | 28,5 % 33,6 % | 26,0 % 29,6 % | -3,6 |
| M | 23,9 % 16,1 % | 28,6 % 20,7 % | 20,5 % 14,3 % | 17,0 % 13,9 % | 17,8 % 12,4 % | 19,0 % 13,4 % | +5,5 |
| SD | 2,8 % 3,7 % | 5,8 % 6,1 % | 13,3 % 17,6 % | 19,6 % 21,8 % | 24,4 % 26,3 % | 20,8 % 23,1 % | -2,3 |
| C | 12,2 % 14,1 % | 11,1 % 11,7 % | 11,2 % 10,9 % | 12,4 % 10,6 % | 9,1 % 7,3 % | 8,6 % 6,0 % | +2,5 |
| KD | 13,9 % 8,1 % | 11,2 % 8,6 % | 8,6 % 6,6 % | 10,5 % 9,4 % | 8,0 % 10,2 % | 9,5 % 12,9 % | -3,4 |
| V | 3,6 % 5,7 % | 3,6 % 5,4 % | 3,4 % 4,1 % | 4,7 % 5,9 % | 3,6 % 4,6 % | 5,3 % 7,9 % | -2,6 |
| L | 5,6 % 3,8 % | 6,0 % 3,7 % | 4,3 % 2,1 % | 4,4 % 1,8 % | 3,8 % 1,9 % | 5,1 % 3,0 % | +2,1 |
| MP | 3,7 % 2,9 % | 5,2 % 4,0 % | 5,4 % 2,7 % | 3,2 % 1,6 % | 3,0 % 1,8 % | 4,2 % 2,3 % | +1,9 |
| ÖVR | 1,6 % 2,0 % | 0,7 % 0,8 % | 0,9 % 1,1 % | 1,5 % 1,4 % | 1,9 % 1,7 % | 1,6 % 1,8 % | -0,2 |
| FI | — — | — — | 1,6 % 1,1 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S26,0%29,6%-3,6pp
SD20,8%23,1%-2,3ppValdeltagande: Eksjö 86,1% · Hultsfred 82,0%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

