Hoppa till innehållet

Eksjö vs Nässjö — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

EksjöNässjö
26,0%
S
27,6%
19,0%
M
17,4%
20,8%
SD
24,4%
8,6%
C
5,7%
5,3%
V
6,3%
9,5%
KD
9,6%
5,1%
L
4,3%
4,2%
MP
3,3%
Valdeltagande 86,1%Valdeltagande 84,5%

Kommun 2026

EksjöNässjö
28,4%
S
24,7%
24,9%
M
14,8%
12,4%
SD
25,9%
13,6%
C
5,3%
5,7%
V
5,6%
7,5%
KD
11,7%
3,3%
L
4,1%
3,5%
MP
2,9%
Valdeltagande 83,9%Valdeltagande 82,0%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Eksjö, den ljusare undre är Nässjö. Skillnaden är Eksjö minus Nässjö i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
32,7 %
40,9 %
27,7 %
34,4 %
30,9 %
33,8 %
26,7 %
29,4 %
28,5 %
30,0 %
26,0 %
27,6 %
-1,6
M
23,9 %
19,2 %
28,6 %
24,1 %
20,5 %
16,7 %
17,0 %
15,4 %
17,8 %
15,9 %
19,0 %
17,4 %
+1,6
SD
2,8 %
3,2 %
5,8 %
7,7 %
13,3 %
19,3 %
19,6 %
22,9 %
24,4 %
28,0 %
20,8 %
24,4 %
-3,6
KD
13,9 %
14,0 %
11,2 %
11,0 %
8,6 %
9,2 %
10,5 %
10,8 %
8,0 %
8,4 %
9,5 %
9,6 %
-0,1
C
12,2 %
8,0 %
11,1 %
7,0 %
11,2 %
7,0 %
12,4 %
8,4 %
9,1 %
6,2 %
8,6 %
5,7 %
+2,9
V
3,6 %
5,4 %
3,6 %
5,0 %
3,4 %
4,1 %
4,7 %
5,4 %
3,6 %
4,0 %
5,3 %
6,3 %
-1,0
L
5,6 %
4,2 %
6,0 %
4,9 %
4,3 %
2,8 %
4,4 %
3,5 %
3,8 %
3,2 %
5,1 %
4,3 %
+0,7
MP
3,7 %
3,5 %
5,2 %
5,2 %
5,4 %
5,2 %
3,2 %
2,9 %
3,0 %
3,0 %
4,2 %
3,3 %
+0,9
ÖVR
1,6 %
1,7 %
0,7 %
0,7 %
0,9 %
0,7 %
1,5 %
1,4 %
1,9 %
1,3 %
1,6 %
1,6 %
+0,0
FI
—
—
—
—
1,6 %
1,2 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

SD20,8%24,4%-3,6pp
C8,6%5,7%+2,9pp

Valdeltagande: Eksjö 86,1% · Nässjö 84,5%

Data: ValmyndighetenUppdaterad