Hoppa till innehållet

Eksjö vs Vimmerby — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

EksjöVimmerby
26,0%
S
28,6%
19,0%
M
18,6%
20,8%
SD
22,1%
8,6%
C
7,4%
5,3%
V
5,4%
9,5%
KD
9,7%
5,1%
L
3,3%
4,2%
MP
3,3%
Valdeltagande 86,1%Valdeltagande 85,6%

Kommun 2026

EksjöVimmerby
28,4%
S
30,7%
24,9%
M
19,0%
12,4%
SD
14,7%
13,6%
C
15,2%
5,7%
V
7,5%
7,5%
KD
10,0%
3,3%
L
0,5%
3,5%
MP
2,3%
Valdeltagande 83,9%Valdeltagande 83,2%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Eksjö, den ljusare undre är Vimmerby. Skillnaden är Eksjö minus Vimmerby i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
32,7 %
39,5 %
27,7 %
35,6 %
30,9 %
36,3 %
26,7 %
30,4 %
28,5 %
30,4 %
26,0 %
28,6 %
-2,5
M
23,9 %
18,6 %
28,6 %
25,6 %
20,5 %
18,9 %
17,0 %
16,3 %
17,8 %
17,8 %
19,0 %
18,6 %
+0,4
SD
2,8 %
3,0 %
5,8 %
6,3 %
13,3 %
15,5 %
19,6 %
20,3 %
24,4 %
24,9 %
20,8 %
22,1 %
-1,3
C
12,2 %
17,2 %
11,1 %
12,4 %
11,2 %
11,6 %
12,4 %
13,5 %
9,1 %
8,1 %
8,6 %
7,4 %
+1,2
KD
13,9 %
8,3 %
11,2 %
6,3 %
8,6 %
5,0 %
10,5 %
8,3 %
8,0 %
7,8 %
9,5 %
9,7 %
-0,2
L
5,6 %
4,1 %
6,0 %
3,9 %
4,3 %
2,3 %
4,4 %
2,0 %
3,8 %
1,8 %
5,1 %
3,3 %
+1,8
V
3,6 %
4,1 %
3,6 %
4,2 %
3,4 %
4,4 %
4,7 %
5,6 %
3,6 %
4,6 %
5,3 %
5,4 %
-0,1
MP
3,7 %
3,5 %
5,2 %
4,6 %
5,4 %
3,9 %
3,2 %
2,3 %
3,0 %
3,0 %
4,2 %
3,3 %
+0,9
ÖVR
1,6 %
1,7 %
0,7 %
1,0 %
0,9 %
0,8 %
1,5 %
1,4 %
1,9 %
1,7 %
1,6 %
1,7 %
-0,1
FI
—
—
—
—
1,6 %
1,4 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S26,0%28,6%-2,5pp

Valdeltagande: Eksjö 86,1% · Vimmerby 85,6%

Data: ValmyndighetenUppdaterad