Emmaboda vs Karlskrona — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
EmmabodaKarlskrona
31,2%
S29,7%
15,9%
20,1%
24,7%
SD20,2%
5,9%
6,0%
6,9%
5,6%
7,1%
7,3%
3,8%
5,3%
3,0%
4,5%
Valdeltagande 84,2%Valdeltagande 87,4%
Kommun 2026
EmmabodaKarlskrona
34,3%
S35,8%
21,7%
18,9%
24,1%
SD18,6%
6,8%
6,6%
6,3%
5,7%
3,4%
6,5%
0,3%
3,9%
2,5%
3,4%
Valdeltagande 79,8%Valdeltagande 86,0%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Emmaboda, den ljusare undre är Karlskrona. Skillnaden är Emmaboda minus Karlskrona i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,2 % 40,0 % | 40,3 % 35,3 % | 40,1 % 36,3 % | 33,5 % 31,2 % | 33,4 % 31,9 % | 31,2 % 29,7 % | +1,5 |
| M | 17,6 % 23,6 % | 23,6 % 28,7 % | 16,6 % 20,7 % | 14,4 % 18,4 % | 14,6 % 19,0 % | 15,9 % 20,1 % | -4,1 |
| SD | 3,2 % 5,9 % | 5,8 % 8,9 % | 15,3 % 15,4 % | 22,3 % 21,6 % | 28,0 % 24,4 % | 24,7 % 20,2 % | +4,4 |
| C | 13,9 % 7,1 % | 11,1 % 5,5 % | 11,1 % 5,8 % | 11,4 % 7,2 % | 6,9 % 5,4 % | 5,9 % 6,0 % | -0,1 |
| KD | 7,7 % 5,8 % | 5,3 % 4,3 % | 4,0 % 3,9 % | 6,1 % 6,2 % | 6,3 % 5,9 % | 7,1 % 7,3 % | -0,2 |
| L | 2,8 % 7,5 % | 3,0 % 6,5 % | 1,7 % 5,2 % | 2,5 % 5,2 % | 2,5 % 4,3 % | 3,8 % 5,3 % | -1,6 |
| V | 4,1 % 4,5 % | 5,2 % 4,4 % | 4,6 % 4,6 % | 5,8 % 5,5 % | 4,4 % 4,6 % | 6,9 % 5,6 % | +1,3 |
| MP | 3,5 % 4,1 % | 4,7 % 5,6 % | 4,0 % 5,4 % | 2,4 % 3,4 % | 2,7 % 3,4 % | 3,0 % 4,5 % | -1,5 |
| ÖVR | 2,0 % 1,6 % | 1,1 % 0,8 % | 0,9 % 0,8 % | 1,6 % 1,3 % | 1,4 % 1,2 % | 1,5 % 1,3 % | +0,2 |
| FI | — — | — — | 1,6 % 1,8 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD24,7%20,2%+4,4ppValdeltagande: Emmaboda 84,2% · Karlskrona 87,4%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

