Hoppa till innehållet

Emmaboda vs Lessebo — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

EmmabodaLessebo
31,2%
S
33,1%
15,9%
M
17,1%
24,7%
SD
20,7%
5,9%
C
5,1%
6,9%
V
10,1%
7,1%
KD
6,5%
3,8%
L
3,0%
3,0%
MP
3,4%
Valdeltagande 84,2%Valdeltagande 84,8%

Kommun 2026

EmmabodaLessebo
34,3%
S
33,5%
21,7%
M
27,8%
24,1%
SD
12,1%
6,8%
C
7,7%
6,3%
V
9,2%
3,4%
KD
6,9%
0,3%
L
0,7%
2,5%
MP
1,8%
Valdeltagande 79,8%Valdeltagande 81,9%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Emmaboda, den ljusare undre är Lessebo. Skillnaden är Emmaboda minus Lessebo i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
45,2 %
48,2 %
40,3 %
41,6 %
40,1 %
41,5 %
33,5 %
38,4 %
33,4 %
36,4 %
31,2 %
33,1 %
-2,0
SD
3,2 %
3,0 %
5,8 %
7,6 %
15,3 %
18,0 %
22,3 %
22,1 %
28,0 %
25,6 %
24,7 %
20,7 %
+3,9
M
17,6 %
18,2 %
23,6 %
24,1 %
16,6 %
16,3 %
14,4 %
13,6 %
14,6 %
15,5 %
15,9 %
17,1 %
-1,1
C
13,9 %
9,6 %
11,1 %
7,5 %
11,1 %
6,8 %
11,4 %
7,3 %
6,9 %
4,7 %
5,9 %
5,1 %
+0,9
V
4,1 %
7,6 %
5,2 %
5,7 %
4,6 %
5,8 %
5,8 %
7,2 %
4,4 %
6,7 %
6,9 %
10,1 %
-3,1
KD
7,7 %
4,1 %
5,3 %
3,0 %
4,0 %
2,4 %
6,1 %
5,4 %
6,3 %
5,9 %
7,1 %
6,5 %
+0,6
MP
3,5 %
3,5 %
4,7 %
5,7 %
4,0 %
4,6 %
2,4 %
2,5 %
2,7 %
2,5 %
3,0 %
3,4 %
-0,4
L
2,8 %
4,0 %
3,0 %
4,4 %
1,7 %
2,0 %
2,5 %
2,5 %
2,5 %
1,6 %
3,8 %
3,0 %
+0,8
ÖVR
2,0 %
1,9 %
1,1 %
0,4 %
0,9 %
0,7 %
1,6 %
1,0 %
1,4 %
1,2 %
1,5 %
1,0 %
+0,5
FI
—
—
—
—
1,6 %
1,9 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

SD24,7%20,7%+3,9pp
V6,9%10,1%-3,1pp

Valdeltagande: Emmaboda 84,2% · Lessebo 84,8%

Data: ValmyndighetenUppdaterad