Emmaboda vs Ronneby — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
EmmabodaRonneby
31,2%
S27,6%
15,9%
15,8%
24,7%
SD26,2%
5,9%
5,7%
6,9%
7,2%
7,1%
8,0%
3,8%
4,6%
3,0%
3,5%
Valdeltagande 84,2%Valdeltagande 85,2%
Kommun 2026
EmmabodaRonneby
34,3%
S23,1%
21,7%
8,0%
24,1%
SD20,3%
6,8%
12,3%
6,3%
7,3%
3,4%
13,1%
0,3%
3,8%
2,5%
3,1%
Valdeltagande 79,8%Valdeltagande 83,8%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Emmaboda, den ljusare undre är Ronneby. Skillnaden är Emmaboda minus Ronneby i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,2 % 41,7 % | 40,3 % 34,7 % | 40,1 % 36,0 % | 33,5 % 29,9 % | 33,4 % 30,7 % | 31,2 % 27,6 % | +3,5 |
| SD | 3,2 % 5,9 % | 5,8 % 10,9 % | 15,3 % 21,6 % | 22,3 % 29,4 % | 28,0 % 31,1 % | 24,7 % 26,2 % | -1,6 |
| M | 17,6 % 21,4 % | 23,6 % 26,8 % | 16,6 % 17,8 % | 14,4 % 16,2 % | 14,6 % 16,3 % | 15,9 % 15,8 % | +0,2 |
| C | 13,9 % 9,0 % | 11,1 % 7,5 % | 11,1 % 6,9 % | 11,4 % 7,0 % | 6,9 % 4,6 % | 5,9 % 5,7 % | +0,3 |
| KD | 7,7 % 4,5 % | 5,3 % 3,5 % | 4,0 % 2,9 % | 6,1 % 5,2 % | 6,3 % 5,4 % | 7,1 % 8,0 % | -0,8 |
| V | 4,1 % 6,2 % | 5,2 % 5,9 % | 4,6 % 5,2 % | 5,8 % 5,5 % | 4,4 % 4,7 % | 6,9 % 7,2 % | -0,2 |
| L | 2,8 % 5,9 % | 3,0 % 4,7 % | 1,7 % 3,5 % | 2,5 % 3,2 % | 2,5 % 3,3 % | 3,8 % 4,6 % | -0,9 |
| MP | 3,5 % 3,4 % | 4,7 % 5,0 % | 4,0 % 3,9 % | 2,4 % 2,1 % | 2,7 % 2,5 % | 3,0 % 3,5 % | -0,6 |
| ÖVR | 2,0 % 2,1 % | 1,1 % 0,9 % | 0,9 % 0,8 % | 1,6 % 1,3 % | 1,4 % 1,6 % | 1,5 % 1,4 % | +0,1 |
| FI | — — | — — | 1,6 % 1,5 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S31,2%27,6%+3,5ppValdeltagande: Emmaboda 84,2% · Ronneby 85,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

