Emmaboda vs Tingsryd — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
EmmabodaTingsryd
31,2%
S25,1%
15,9%
19,1%
24,7%
SD27,5%
5,9%
6,6%
6,9%
4,8%
7,1%
8,8%
3,8%
3,9%
3,0%
2,8%
Valdeltagande 84,2%Valdeltagande 84,8%
Kommun 2026
EmmabodaTingsryd
34,3%
S28,2%
21,7%
22,5%
24,1%
SD18,2%
6,8%
14,1%
6,3%
4,7%
3,4%
7,5%
0,3%
0,9%
2,5%
2,1%
Valdeltagande 79,8%Valdeltagande 80,6%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Emmaboda, den ljusare undre är Tingsryd. Skillnaden är Emmaboda minus Tingsryd i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,2 % 33,7 % | 40,3 % 29,4 % | 40,1 % 31,2 % | 33,5 % 27,3 % | 33,4 % 27,3 % | 31,2 % 25,1 % | +6,0 |
| SD | 3,2 % 3,9 % | 5,8 % 7,3 % | 15,3 % 20,4 % | 22,3 % 27,1 % | 28,0 % 32,8 % | 24,7 % 27,5 % | -2,8 |
| M | 17,6 % 26,2 % | 23,6 % 30,4 % | 16,6 % 20,3 % | 14,4 % 15,7 % | 14,6 % 15,4 % | 15,9 % 19,1 % | -3,1 |
| C | 13,9 % 15,9 % | 11,1 % 15,3 % | 11,1 % 13,1 % | 11,4 % 11,7 % | 6,9 % 6,4 % | 5,9 % 6,6 % | -0,7 |
| KD | 7,7 % 7,6 % | 5,3 % 5,8 % | 4,0 % 4,3 % | 6,1 % 8,4 % | 6,3 % 8,4 % | 7,1 % 8,8 % | -1,6 |
| V | 4,1 % 4,0 % | 5,2 % 3,5 % | 4,6 % 3,6 % | 5,8 % 4,8 % | 4,4 % 3,9 % | 6,9 % 4,8 % | +2,1 |
| MP | 3,5 % 3,0 % | 4,7 % 3,8 % | 4,0 % 2,8 % | 2,4 % 2,0 % | 2,7 % 2,4 % | 3,0 % 2,8 % | +0,2 |
| L | 2,8 % 4,2 % | 3,0 % 4,0 % | 1,7 % 2,2 % | 2,5 % 1,8 % | 2,5 % 2,1 % | 3,8 % 3,9 % | -0,1 |
| ÖVR | 2,0 % 1,6 % | 1,1 % 0,5 % | 0,9 % 0,6 % | 1,6 % 1,3 % | 1,4 % 1,3 % | 1,5 % 1,4 % | +0,1 |
| FI | — — | — — | 1,6 % 1,3 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S31,2%25,1%+6,0pp
SD24,7%27,5%-2,8ppValdeltagande: Emmaboda 84,2% · Tingsryd 84,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

