Hoppa till innehållet

Emmaboda vs Torsås — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

EmmabodaTorsås
31,2%
S
23,7%
15,9%
M
17,2%
24,7%
SD
27,9%
5,9%
C
7,6%
6,9%
V
4,6%
7,1%
KD
8,7%
3,8%
L
4,6%
3,0%
MP
4,0%
Valdeltagande 84,2%Valdeltagande 87,2%

Kommun 2026

EmmabodaTorsås
34,3%
S
24,6%
21,7%
M
13,0%
24,1%
SD
27,8%
6,8%
C
15,6%
6,3%
V
4,8%
3,4%
KD
5,3%
0,3%
L
4,3%
2,5%
MP
4,3%
Valdeltagande 79,8%Valdeltagande 84,5%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Emmaboda, den ljusare undre är Torsås. Skillnaden är Emmaboda minus Torsås i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
45,2 %
37,0 %
40,3 %
34,0 %
40,1 %
33,5 %
33,5 %
28,7 %
33,4 %
26,4 %
31,2 %
23,7 %
+7,5
SD
3,2 %
4,0 %
5,8 %
7,2 %
15,3 %
20,8 %
22,3 %
28,8 %
28,0 %
34,1 %
24,7 %
27,9 %
-3,2
M
17,6 %
20,5 %
23,6 %
25,3 %
16,6 %
16,1 %
14,4 %
12,7 %
14,6 %
14,3 %
15,9 %
17,2 %
-1,2
C
13,9 %
17,5 %
11,1 %
14,5 %
11,1 %
13,7 %
11,4 %
12,0 %
6,9 %
7,1 %
5,9 %
7,6 %
-1,6
KD
7,7 %
8,9 %
5,3 %
6,0 %
4,0 %
4,1 %
6,1 %
7,4 %
6,3 %
7,5 %
7,1 %
8,7 %
-1,5
V
4,1 %
3,1 %
5,2 %
3,8 %
4,6 %
3,2 %
5,8 %
4,4 %
4,4 %
3,8 %
6,9 %
4,6 %
+2,3
MP
3,5 %
3,2 %
4,7 %
4,6 %
4,0 %
3,2 %
2,4 %
2,1 %
2,7 %
2,8 %
3,0 %
4,0 %
-1,0
L
2,8 %
3,8 %
3,0 %
3,6 %
1,7 %
3,4 %
2,5 %
2,9 %
2,5 %
2,8 %
3,8 %
4,6 %
-0,9
ÖVR
2,0 %
2,1 %
1,1 %
0,8 %
0,9 %
0,8 %
1,6 %
1,1 %
1,4 %
1,3 %
1,5 %
1,8 %
-0,3
FI
—
—
—
—
1,6 %
1,3 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S31,2%23,7%+7,5pp
SD24,7%27,9%-3,2pp
V6,9%4,6%+2,3pp

Valdeltagande: Emmaboda 84,2% · Torsås 87,2%

Data: ValmyndighetenUppdaterad