Enköping vs Håbo — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
EnköpingHåbo
25,9%
S22,2%
22,0%
25,0%
22,5%
SD25,1%
6,1%
4,9%
6,3%
4,8%
7,4%
7,2%
4,4%
5,5%
3,9%
3,5%
Valdeltagande 85,2%Valdeltagande 85,1%
Kommun 2026
EnköpingHåbo
25,6%
S18,1%
21,7%
21,2%
17,9%
SD17,4%
6,3%
3,9%
6,4%
4,5%
6,5%
3,9%
2,5%
5,2%
3,6%
3,5%
Valdeltagande 82,5%Valdeltagande 82,1%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Enköping, den ljusare undre är Håbo. Skillnaden är Enköping minus Håbo i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 29,1 % 39,6 % | 34,8 % 42,6 % | 26,5 % 33,8 % | 22,9 % 26,6 % | 21,7 % 23,8 % | 22,0 % 25,0 % | -3,0 |
| S | 34,2 % 28,8 % | 29,1 % 24,9 % | 30,2 % 25,7 % | 26,1 % 21,1 % | 27,9 % 24,5 % | 25,9 % 22,2 % | +3,7 |
| SD | 2,3 % 2,4 % | 5,4 % 5,9 % | 13,5 % 14,8 % | 20,4 % 24,2 % | 24,7 % 28,4 % | 22,5 % 25,1 % | -2,6 |
| C | 12,5 % 6,0 % | 10,0 % 5,0 % | 8,9 % 4,9 % | 10,0 % 7,1 % | 6,7 % 5,2 % | 6,1 % 4,9 % | +1,1 |
| KD | 5,9 % 6,3 % | 4,6 % 4,7 % | 4,0 % 4,3 % | 6,6 % 6,5 % | 6,4 % 6,0 % | 7,4 % 7,2 % | +0,2 |
| L | 5,2 % 6,8 % | 5,3 % 7,2 % | 5,0 % 4,9 % | 4,6 % 5,3 % | 3,6 % 4,3 % | 4,4 % 5,5 % | -1,1 |
| V | 3,8 % 3,6 % | 3,6 % 3,1 % | 3,7 % 3,4 % | 4,7 % 5,2 % | 4,2 % 3,9 % | 6,3 % 4,8 % | +1,5 |
| MP | 4,4 % 4,0 % | 6,0 % 5,5 % | 5,5 % 5,6 % | 3,1 % 2,8 % | 3,4 % 2,8 % | 3,9 % 3,5 % | +0,5 |
| ÖVR | 2,7 % 2,7 % | 1,1 % 1,1 % | 1,0 % 1,1 % | 1,7 % 1,2 % | 1,5 % 1,1 % | 1,6 % 1,8 % | -0,2 |
| FI | — — | — — | 1,7 % 1,6 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S25,9%22,2%+3,7pp
SD22,5%25,1%-2,6ppValdeltagande: Enköping 85,2% · Håbo 85,1%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

