Hoppa till innehållet

Enköping vs Heby — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

EnköpingHeby
25,9%
S
25,6%
22,0%
M
16,9%
22,5%
SD
26,2%
6,1%
C
7,5%
6,3%
V
5,3%
7,4%
KD
8,3%
4,4%
L
4,0%
3,9%
MP
3,8%
Valdeltagande 85,2%Valdeltagande 84,1%

Kommun 2026

EnköpingHeby
25,6%
S
25,4%
21,7%
M
18,3%
17,9%
SD
23,7%
6,3%
C
13,5%
6,4%
V
5,4%
6,5%
KD
6,9%
2,5%
L
1,9%
3,6%
MP
3,5%
Valdeltagande 82,5%Valdeltagande 81,4%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Enköping, den ljusare undre är Heby. Skillnaden är Enköping minus Heby i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
34,2 %
36,7 %
29,1 %
33,9 %
30,2 %
35,5 %
26,1 %
29,1 %
27,9 %
27,6 %
25,9 %
25,6 %
+0,3
M
29,1 %
18,9 %
34,8 %
23,8 %
26,5 %
16,4 %
22,9 %
13,8 %
21,7 %
14,8 %
22,0 %
16,9 %
+5,1
SD
2,3 %
3,8 %
5,4 %
7,0 %
13,5 %
16,5 %
20,4 %
22,9 %
24,7 %
29,6 %
22,5 %
26,2 %
-3,8
C
12,5 %
16,9 %
10,0 %
14,4 %
8,9 %
13,1 %
10,0 %
13,2 %
6,7 %
7,9 %
6,1 %
7,5 %
-1,5
KD
5,9 %
7,1 %
4,6 %
5,5 %
4,0 %
4,8 %
6,6 %
8,0 %
6,4 %
8,2 %
7,4 %
8,3 %
-0,8
V
3,8 %
5,9 %
3,6 %
4,8 %
3,7 %
4,6 %
4,7 %
5,5 %
4,2 %
4,9 %
6,3 %
5,3 %
+1,0
MP
4,4 %
3,1 %
6,0 %
4,3 %
5,5 %
3,6 %
3,1 %
2,4 %
3,4 %
2,9 %
3,9 %
3,8 %
+0,1
L
5,2 %
5,0 %
5,3 %
5,2 %
5,0 %
2,7 %
4,6 %
3,0 %
3,6 %
2,4 %
4,4 %
4,0 %
+0,4
ÖVR
2,7 %
2,4 %
1,1 %
1,3 %
1,0 %
1,0 %
1,7 %
2,1 %
1,5 %
1,6 %
1,6 %
2,4 %
-0,8
FI
—
—
—
—
1,7 %
1,8 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

M22,0%16,9%+5,1pp
SD22,5%26,2%-3,8pp

Valdeltagande: Enköping 85,2% · Heby 84,1%

Data: ValmyndighetenUppdaterad