Hoppa till innehållet

Enköping vs Sala — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

EnköpingSala
25,9%
S
28,7%
22,0%
M
18,5%
22,5%
SD
23,4%
6,1%
C
7,0%
6,3%
V
6,2%
7,4%
KD
6,5%
4,4%
L
4,4%
3,9%
MP
3,6%
Valdeltagande 85,2%Valdeltagande 86,1%

Kommun 2026

EnköpingSala
25,6%
S
27,4%
21,7%
M
18,0%
17,9%
SD
19,8%
6,3%
C
11,0%
6,4%
V
6,0%
6,5%
KD
4,1%
2,5%
L
1,8%
3,6%
MP
3,1%
Valdeltagande 82,5%Valdeltagande 84,2%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Enköping, den ljusare undre är Sala. Skillnaden är Enköping minus Sala i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
34,2 %
35,5 %
29,1 %
33,5 %
30,2 %
33,5 %
26,1 %
29,3 %
27,9 %
30,5 %
25,9 %
28,7 %
-2,8
M
29,1 %
23,0 %
34,8 %
26,3 %
26,5 %
19,9 %
22,9 %
16,0 %
21,7 %
16,8 %
22,0 %
18,5 %
+3,4
SD
2,3 %
2,7 %
5,4 %
6,4 %
13,5 %
15,4 %
20,4 %
22,2 %
24,7 %
27,2 %
22,5 %
23,4 %
-1,0
C
12,5 %
14,3 %
10,0 %
11,3 %
8,9 %
11,0 %
10,0 %
11,8 %
6,7 %
7,3 %
6,1 %
7,0 %
-1,0
KD
5,9 %
6,5 %
4,6 %
4,9 %
4,0 %
3,6 %
6,6 %
6,0 %
6,4 %
5,6 %
7,4 %
6,5 %
+1,0
L
5,2 %
6,3 %
5,3 %
6,0 %
5,0 %
4,0 %
4,6 %
4,1 %
3,6 %
3,0 %
4,4 %
4,4 %
+0,0
V
3,8 %
5,7 %
3,6 %
4,8 %
3,7 %
4,6 %
4,7 %
6,3 %
4,2 %
5,3 %
6,3 %
6,2 %
+0,1
MP
4,4 %
3,5 %
6,0 %
5,9 %
5,5 %
4,7 %
3,1 %
2,6 %
3,4 %
3,0 %
3,9 %
3,6 %
+0,3
ÖVR
2,7 %
2,5 %
1,1 %
1,0 %
1,0 %
1,1 %
1,7 %
1,6 %
1,5 %
1,4 %
1,6 %
1,7 %
-0,1
FI
—
—
—
—
1,7 %
2,2 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S25,9%28,7%-2,8pp
M22,0%18,5%+3,4pp

Valdeltagande: Enköping 85,2% · Sala 86,1%

Data: ValmyndighetenUppdaterad