Enköping vs Västerås — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
EnköpingVästerås
25,9%
S30,1%
22,0%
21,5%
22,5%
SD17,1%
6,1%
5,8%
6,3%
8,6%
7,4%
5,5%
4,4%
5,6%
3,9%
4,2%
Valdeltagande 85,2%Valdeltagande 83,6%
Kommun 2026
EnköpingVästerås
25,6%
S30,2%
21,7%
23,7%
17,9%
SD13,4%
6,3%
5,1%
6,4%
9,7%
6,5%
5,4%
2,5%
8,2%
3,6%
3,6%
Valdeltagande 82,5%Valdeltagande 81,4%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Enköping, den ljusare undre är Västerås. Skillnaden är Enköping minus Västerås i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,2 % 35,9 % | 29,1 % 32,6 % | 30,2 % 32,5 % | 26,1 % 29,1 % | 27,9 % 30,9 % | 25,9 % 30,1 % | -4,3 |
| M | 29,1 % 26,7 % | 34,8 % 30,4 % | 26,5 % 24,8 % | 22,9 % 22,2 % | 21,7 % 22,1 % | 22,0 % 21,5 % | +0,4 |
| SD | 2,3 % 2,2 % | 5,4 % 5,9 % | 13,5 % 12,9 % | 20,4 % 17,5 % | 24,7 % 19,9 % | 22,5 % 17,1 % | +5,4 |
| C | 12,5 % 5,3 % | 10,0 % 4,3 % | 8,9 % 4,5 % | 10,0 % 6,3 % | 6,7 % 5,8 % | 6,1 % 5,8 % | +0,3 |
| L | 5,2 % 10,1 % | 5,3 % 8,8 % | 5,0 % 6,5 % | 4,6 % 6,8 % | 3,6 % 5,1 % | 4,4 % 5,6 % | -1,2 |
| V | 3,8 % 5,3 % | 3,6 % 4,8 % | 3,7 % 5,1 % | 4,7 % 7,2 % | 4,2 % 6,4 % | 6,3 % 8,6 % | -2,4 |
| KD | 5,9 % 6,0 % | 4,6 % 5,1 % | 4,0 % 4,5 % | 6,6 % 6,2 % | 6,4 % 4,7 % | 7,4 % 5,5 % | +2,0 |
| MP | 4,4 % 4,9 % | 6,0 % 6,4 % | 5,5 % 5,9 % | 3,1 % 3,4 % | 3,4 % 3,6 % | 3,9 % 4,2 % | -0,2 |
| ÖVR | 2,7 % 3,5 % | 1,1 % 1,6 % | 1,0 % 1,0 % | 1,7 % 1,3 % | 1,5 % 1,3 % | 1,6 % 1,6 % | +0,0 |
| FI | — — | — — | 1,7 % 2,3 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S25,9%30,1%-4,3pp
SD22,5%17,1%+5,4ppValdeltagande: Enköping 85,2% · Västerås 83,6%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

