Hoppa till innehållet

Eskilstuna vs Hallstahammar — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

EskilstunaHallstahammar
31,6%
S
32,4%
18,2%
M
16,7%
20,6%
SD
25,4%
4,7%
C
4,1%
9,1%
V
7,5%
5,6%
KD
4,9%
4,3%
L
4,1%
4,2%
MP
3,0%
Valdeltagande 81,6%Valdeltagande 83,1%

Kommun 2026

EskilstunaHallstahammar
31,7%
S
33,1%
18,1%
M
21,8%
21,0%
SD
19,7%
4,9%
C
4,1%
10,7%
V
10,2%
4,5%
KD
3,9%
3,2%
L
3,6%
3,8%
MP
3,0%
Valdeltagande 79,0%Valdeltagande 80,4%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Eskilstuna, den ljusare undre är Hallstahammar. Skillnaden är Eskilstuna minus Hallstahammar i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
44,1 %
49,1 %
35,9 %
47,0 %
35,5 %
45,0 %
32,2 %
36,1 %
33,0 %
34,9 %
31,6 %
32,4 %
-0,7
SD
2,8 %
2,8 %
7,9 %
5,7 %
16,6 %
16,6 %
21,0 %
23,3 %
24,2 %
28,2 %
20,6 %
25,4 %
-4,8
M
21,6 %
16,0 %
26,2 %
20,4 %
21,3 %
15,0 %
19,9 %
14,7 %
18,5 %
14,8 %
18,2 %
16,7 %
+1,6
V
5,4 %
7,5 %
5,4 %
7,3 %
5,4 %
6,1 %
6,8 %
8,0 %
5,9 %
5,9 %
9,1 %
7,5 %
+1,6
MP
5,3 %
3,7 %
7,9 %
4,8 %
6,1 %
4,0 %
3,3 %
2,2 %
3,5 %
2,6 %
4,2 %
3,0 %
+1,2
KD
5,8 %
7,2 %
4,4 %
4,3 %
3,6 %
3,3 %
4,8 %
5,1 %
4,7 %
4,9 %
5,6 %
4,9 %
+0,7
L
6,9 %
5,9 %
6,7 %
6,1 %
4,4 %
3,8 %
4,7 %
4,0 %
3,6 %
2,9 %
4,3 %
4,1 %
+0,2
C
6,0 %
5,3 %
4,6 %
3,5 %
4,3 %
3,8 %
5,9 %
5,3 %
5,1 %
4,3 %
4,7 %
4,1 %
+0,7
ÖVR
2,1 %
2,4 %
1,0 %
1,1 %
0,9 %
1,1 %
1,3 %
1,4 %
1,5 %
1,6 %
1,6 %
1,9 %
-0,3
FI
—
—
—
—
2,0 %
1,3 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

SD20,6%25,4%-4,8pp

Valdeltagande: Eskilstuna 81,6% · Hallstahammar 83,1%

Data: ValmyndighetenUppdaterad