Eskilstuna vs Kungsör — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
EskilstunaKungsör
31,6%
S28,0%
18,2%
18,4%
20,6%
SD25,1%
4,7%
5,4%
9,1%
7,5%
5,6%
5,8%
4,3%
4,6%
4,2%
2,9%
Valdeltagande 81,6%Valdeltagande 84,5%
Kommun 2026
EskilstunaKungsör
31,7%
S30,3%
18,1%
18,7%
21,0%
SD22,0%
4,9%
12,2%
10,7%
8,4%
4,5%
3,8%
3,2%
4,3%
3,8%
0,0%
Valdeltagande 79,0%Valdeltagande 83,1%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Eskilstuna, den ljusare undre är Kungsör. Skillnaden är Eskilstuna minus Kungsör i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,1 % 38,8 % | 35,9 % 35,3 % | 35,5 % 36,3 % | 32,2 % 31,4 % | 33,0 % 32,0 % | 31,6 % 28,0 % | +3,7 |
| SD | 2,8 % 3,2 % | 7,9 % 7,1 % | 16,6 % 17,5 % | 21,0 % 23,9 % | 24,2 % 29,0 % | 20,6 % 25,1 % | -4,4 |
| M | 21,6 % 23,4 % | 26,2 % 27,3 % | 21,3 % 18,7 % | 19,9 % 16,6 % | 18,5 % 16,2 % | 18,2 % 18,4 % | -0,2 |
| C | 6,0 % 10,9 % | 4,6 % 6,9 % | 4,3 % 7,2 % | 5,9 % 8,6 % | 5,1 % 5,2 % | 4,7 % 5,4 % | -0,7 |
| V | 5,4 % 5,8 % | 5,4 % 5,7 % | 5,4 % 5,0 % | 6,8 % 5,8 % | 5,9 % 4,5 % | 9,1 % 7,5 % | +1,5 |
| MP | 5,3 % 3,7 % | 7,9 % 5,0 % | 6,1 % 3,6 % | 3,3 % 2,1 % | 3,5 % 2,5 % | 4,2 % 2,9 % | +1,3 |
| L | 6,9 % 6,1 % | 6,7 % 7,0 % | 4,4 % 4,9 % | 4,7 % 4,4 % | 3,6 % 3,7 % | 4,3 % 4,6 % | -0,2 |
| KD | 5,8 % 5,6 % | 4,4 % 4,8 % | 3,6 % 4,4 % | 4,8 % 5,6 % | 4,7 % 6,0 % | 5,6 % 5,8 % | -0,2 |
| ÖVR | 2,1 % 2,6 % | 1,0 % 1,0 % | 0,9 % 0,8 % | 1,3 % 1,5 % | 1,5 % 1,1 % | 1,6 % 2,4 % | -0,7 |
| FI | — — | — — | 2,0 % 1,6 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S31,6%28,0%+3,7pp
SD20,6%25,1%-4,4ppValdeltagande: Eskilstuna 81,6% · Kungsör 84,5%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

