Eskilstuna vs Strängnäs — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
EskilstunaSträngnäs
31,6%
S24,5%
18,2%
23,8%
20,6%
SD21,2%
4,7%
6,5%
9,1%
5,2%
5,6%
6,0%
4,3%
5,9%
4,2%
5,2%
Valdeltagande 81,6%Valdeltagande 86,0%
Kommun 2026
EskilstunaSträngnäs
31,7%
S23,1%
18,1%
31,8%
21,0%
SD15,7%
4,9%
4,8%
10,7%
5,8%
4,5%
4,3%
3,2%
3,5%
3,8%
4,6%
Valdeltagande 79,0%Valdeltagande 83,1%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Eskilstuna, den ljusare undre är Strängnäs. Skillnaden är Eskilstuna minus Strängnäs i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,1 % 32,5 % | 35,9 % 26,8 % | 35,5 % 27,5 % | 32,2 % 23,6 % | 33,0 % 27,2 % | 31,6 % 24,5 % | +7,2 |
| M | 21,6 % 32,4 % | 26,2 % 35,2 % | 21,3 % 28,8 % | 19,9 % 26,7 % | 18,5 % 23,8 % | 18,2 % 23,8 % | -5,6 |
| SD | 2,8 % 2,2 % | 7,9 % 6,3 % | 16,6 % 14,7 % | 21,0 % 19,8 % | 24,2 % 23,4 % | 20,6 % 21,2 % | -0,6 |
| V | 5,4 % 3,7 % | 5,4 % 4,2 % | 5,4 % 4,6 % | 6,8 % 6,0 % | 5,9 % 4,0 % | 9,1 % 5,2 % | +3,9 |
| L | 6,9 % 8,3 % | 6,7 % 7,7 % | 4,4 % 5,4 % | 4,7 % 4,9 % | 3,6 % 4,6 % | 4,3 % 5,9 % | -1,5 |
| C | 6,0 % 7,6 % | 4,6 % 6,7 % | 4,3 % 5,5 % | 5,9 % 8,0 % | 5,1 % 6,7 % | 4,7 % 6,5 % | -1,8 |
| MP | 5,3 % 4,7 % | 7,9 % 6,7 % | 6,1 % 5,9 % | 3,3 % 3,9 % | 3,5 % 4,2 % | 4,2 % 5,2 % | -1,0 |
| KD | 5,8 % 6,7 % | 4,4 % 5,4 % | 3,6 % 4,9 % | 4,8 % 5,9 % | 4,7 % 4,9 % | 5,6 % 6,0 % | -0,4 |
| ÖVR | 2,1 % 2,0 % | 1,0 % 1,0 % | 0,9 % 0,7 % | 1,3 % 1,2 % | 1,5 % 1,3 % | 1,6 % 1,8 % | -0,2 |
| FI | — — | — — | 2,0 % 2,0 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S31,6%24,5%+7,2ppValdeltagande: Eskilstuna 81,6% · Strängnäs 86,0%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

