Hoppa till innehållet

Eskilstuna vs Västerås — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

EskilstunaVästerås
31,6%
S
30,1%
18,2%
M
21,5%
20,6%
SD
17,1%
4,7%
C
5,8%
9,1%
V
8,6%
5,6%
KD
5,5%
4,3%
L
5,6%
4,2%
MP
4,2%
Valdeltagande 81,6%Valdeltagande 83,6%

Kommun 2026

EskilstunaVästerås
31,7%
S
30,2%
18,1%
M
23,7%
21,0%
SD
13,4%
4,9%
C
5,1%
10,7%
V
9,7%
4,5%
KD
5,4%
3,2%
L
8,2%
3,8%
MP
3,6%
Valdeltagande 79,0%Valdeltagande 81,4%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Eskilstuna, den ljusare undre är Västerås. Skillnaden är Eskilstuna minus Västerås i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
44,1 %
35,9 %
35,9 %
32,6 %
35,5 %
32,5 %
32,2 %
29,1 %
33,0 %
30,9 %
31,6 %
30,1 %
+1,5
M
21,6 %
26,7 %
26,2 %
30,4 %
21,3 %
24,8 %
19,9 %
22,2 %
18,5 %
22,1 %
18,2 %
21,5 %
-3,3
SD
2,8 %
2,2 %
7,9 %
5,9 %
16,6 %
12,9 %
21,0 %
17,5 %
24,2 %
19,9 %
20,6 %
17,1 %
+3,6
L
6,9 %
10,1 %
6,7 %
8,8 %
4,4 %
6,5 %
4,7 %
6,8 %
3,6 %
5,1 %
4,3 %
5,6 %
-1,2
V
5,4 %
5,3 %
5,4 %
4,8 %
5,4 %
5,1 %
6,8 %
7,2 %
5,9 %
6,4 %
9,1 %
8,6 %
+0,4
MP
5,3 %
4,9 %
7,9 %
6,4 %
6,1 %
5,9 %
3,3 %
3,4 %
3,5 %
3,6 %
4,2 %
4,2 %
-0,0
C
6,0 %
5,3 %
4,6 %
4,3 %
4,3 %
4,5 %
5,9 %
6,3 %
5,1 %
5,8 %
4,7 %
5,8 %
-1,0
KD
5,8 %
6,0 %
4,4 %
5,1 %
3,6 %
4,5 %
4,8 %
6,2 %
4,7 %
4,7 %
5,6 %
5,5 %
+0,1
ÖVR
2,1 %
3,5 %
1,0 %
1,6 %
0,9 %
1,0 %
1,3 %
1,3 %
1,5 %
1,3 %
1,6 %
1,6 %
+0,0
FI
—
—
—
—
2,0 %
2,3 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

M18,2%21,5%-3,3pp
SD20,6%17,1%+3,6pp

Valdeltagande: Eskilstuna 81,6% · Västerås 83,6%

Data: ValmyndighetenUppdaterad