Hoppa till innehållet

Eslöv vs Hörby — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

EslövHörby
26,3%
S
20,3%
18,4%
M
17,2%
25,9%
SD
34,8%
5,7%
C
6,2%
7,9%
V
3,8%
5,2%
KD
7,3%
4,3%
L
5,3%
4,9%
MP
3,5%
Valdeltagande 83,6%Valdeltagande 84,6%

Kommun 2026

EslövHörby
29,9%
S
19,6%
17,8%
M
12,8%
25,1%
SD
38,5%
6,8%
C
8,8%
8,5%
V
3,6%
4,4%
KD
4,4%
2,5%
L
6,5%
4,1%
MP
2,5%
Valdeltagande 80,8%Valdeltagande 82,5%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Eslöv, den ljusare undre är Hörby. Skillnaden är Eslöv minus Hörby i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
40,1 %
28,8 %
32,2 %
22,6 %
32,8 %
24,9 %
27,4 %
19,4 %
28,3 %
21,1 %
26,3 %
20,3 %
+6,0
SD
8,4 %
8,0 %
11,8 %
14,0 %
21,5 %
27,4 %
28,0 %
35,4 %
30,6 %
39,0 %
25,9 %
34,8 %
-8,9
M
22,2 %
26,7 %
29,6 %
33,2 %
20,0 %
19,4 %
17,6 %
17,3 %
17,7 %
16,3 %
18,4 %
17,2 %
+1,2
C
9,3 %
12,4 %
7,0 %
9,8 %
6,7 %
9,0 %
7,3 %
8,3 %
5,1 %
5,6 %
5,7 %
6,2 %
-0,6
V
3,5 %
2,5 %
3,2 %
2,6 %
3,7 %
2,7 %
5,2 %
4,5 %
4,7 %
3,7 %
7,9 %
3,8 %
+4,1
KD
3,9 %
6,3 %
2,8 %
4,2 %
2,3 %
3,6 %
4,8 %
6,6 %
4,7 %
6,9 %
5,2 %
7,3 %
-2,0
L
7,0 %
7,0 %
7,0 %
6,0 %
4,4 %
4,0 %
4,4 %
4,3 %
3,6 %
3,7 %
4,3 %
5,3 %
-1,0
MP
3,1 %
3,1 %
4,8 %
4,5 %
5,7 %
4,8 %
3,3 %
2,5 %
3,6 %
2,8 %
4,9 %
3,5 %
+1,4
ÖVR
2,4 %
5,1 %
1,6 %
3,0 %
0,9 %
2,1 %
1,9 %
1,6 %
1,6 %
1,0 %
1,5 %
1,6 %
-0,1
FI
—
—
—
—
2,0 %
1,9 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S26,3%20,3%+6,0pp
SD25,9%34,8%-8,9pp
V7,9%3,8%+4,1pp
KD5,2%7,3%-2,0pp

Valdeltagande: Eslöv 83,6% · Hörby 84,6%

Data: ValmyndighetenUppdaterad