Hoppa till innehållet

Eslöv vs Klippan — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

EslövKlippan
26,3%
S
21,3%
18,4%
M
17,3%
25,9%
SD
36,7%
5,7%
C
4,1%
7,9%
V
4,9%
5,2%
KD
7,2%
4,3%
L
4,0%
4,9%
MP
3,1%
Valdeltagande 83,6%Valdeltagande 81,3%

Kommun 2026

EslövKlippan
29,9%
S
22,0%
17,8%
M
16,1%
25,1%
SD
22,2%
6,8%
C
5,1%
8,5%
V
4,4%
4,4%
KD
4,6%
2,5%
L
3,2%
4,1%
MP
2,8%
Valdeltagande 80,8%Valdeltagande 76,6%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Eslöv, den ljusare undre är Klippan. Skillnaden är Eslöv minus Klippan i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
SD
8,4 %
7,5 %
11,8 %
12,3 %
21,5 %
25,6 %
28,0 %
36,6 %
30,6 %
40,3 %
25,9 %
36,7 %
-10,9
S
40,1 %
38,3 %
32,2 %
31,9 %
32,8 %
33,7 %
27,4 %
24,2 %
28,3 %
23,7 %
26,3 %
21,3 %
+5,0
M
22,2 %
27,0 %
29,6 %
30,9 %
20,0 %
19,1 %
17,6 %
15,7 %
17,7 %
15,7 %
18,4 %
17,3 %
+1,1
C
9,3 %
7,3 %
7,0 %
5,7 %
6,7 %
5,3 %
7,3 %
5,8 %
5,1 %
4,1 %
5,7 %
4,1 %
+1,6
V
3,5 %
2,9 %
3,2 %
4,0 %
3,7 %
3,4 %
5,2 %
4,0 %
4,7 %
3,5 %
7,9 %
4,9 %
+3,0
KD
3,9 %
6,5 %
2,8 %
5,2 %
2,3 %
4,1 %
4,8 %
6,8 %
4,7 %
6,6 %
5,2 %
7,2 %
-2,0
L
7,0 %
5,4 %
7,0 %
5,1 %
4,4 %
2,8 %
4,4 %
3,1 %
3,6 %
2,2 %
4,3 %
4,0 %
+0,3
MP
3,1 %
2,5 %
4,8 %
3,7 %
5,7 %
3,8 %
3,3 %
2,3 %
3,6 %
2,3 %
4,9 %
3,1 %
+1,8
ÖVR
2,4 %
2,6 %
1,6 %
1,2 %
0,9 %
0,9 %
1,9 %
1,5 %
1,6 %
1,7 %
1,5 %
1,5 %
-0,0
FI
—
—
—
—
2,0 %
1,3 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S26,3%21,3%+5,0pp
SD25,9%36,7%-10,9pp
V7,9%4,9%+3,0pp

Valdeltagande: Eslöv 83,6% · Klippan 81,3%

Data: ValmyndighetenUppdaterad