Hoppa till innehållet

Eslöv vs Svalöv — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

EslövSvalöv
26,3%
S
22,3%
18,4%
M
15,9%
25,9%
SD
32,4%
5,7%
C
6,0%
7,9%
V
5,6%
5,2%
KD
6,1%
4,3%
L
4,9%
4,9%
MP
5,5%
Valdeltagande 83,6%Valdeltagande 84,5%

Kommun 2026

EslövSvalöv
29,9%
S
21,8%
17,8%
M
12,4%
25,1%
SD
34,1%
6,8%
C
12,9%
8,5%
V
5,8%
4,4%
KD
4,8%
2,5%
L
4,0%
4,1%
MP
4,1%
Valdeltagande 80,8%Valdeltagande 80,3%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Eslöv, den ljusare undre är Svalöv. Skillnaden är Eslöv minus Svalöv i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
40,1 %
35,7 %
32,2 %
28,9 %
32,8 %
29,3 %
27,4 %
23,0 %
28,3 %
24,8 %
26,3 %
22,3 %
+3,9
SD
8,4 %
9,7 %
11,8 %
13,1 %
21,5 %
26,4 %
28,0 %
34,3 %
30,6 %
36,7 %
25,9 %
32,4 %
-6,6
M
22,2 %
22,9 %
29,6 %
27,4 %
20,0 %
17,8 %
17,6 %
15,1 %
17,7 %
14,5 %
18,4 %
15,9 %
+2,5
C
9,3 %
13,8 %
7,0 %
11,7 %
6,7 %
9,7 %
7,3 %
9,3 %
5,1 %
5,8 %
5,7 %
6,0 %
-0,3
V
3,5 %
3,0 %
3,2 %
3,5 %
3,7 %
3,1 %
5,2 %
4,6 %
4,7 %
4,5 %
7,9 %
5,6 %
+2,3
L
7,0 %
5,9 %
7,0 %
5,7 %
4,4 %
3,5 %
4,4 %
3,7 %
3,6 %
3,1 %
4,3 %
4,9 %
-0,6
KD
3,9 %
4,3 %
2,8 %
3,4 %
2,3 %
2,6 %
4,8 %
5,1 %
4,7 %
5,3 %
5,2 %
6,1 %
-0,8
MP
3,1 %
3,0 %
4,8 %
4,8 %
5,7 %
4,7 %
3,3 %
2,6 %
3,6 %
3,7 %
4,9 %
5,5 %
-0,6
ÖVR
2,4 %
1,7 %
1,6 %
1,4 %
0,9 %
0,9 %
1,9 %
2,2 %
1,6 %
1,7 %
1,5 %
1,4 %
+0,1
FI
—
—
—
—
2,0 %
2,2 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S26,3%22,3%+3,9pp
M18,4%15,9%+2,5pp
SD25,9%32,4%-6,6pp
V7,9%5,6%+2,3pp

Valdeltagande: Eslöv 83,6% · Svalöv 84,5%

Data: ValmyndighetenUppdaterad