Essunga vs Herrljunga — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
EssungaHerrljunga
23,2%
S23,1%
22,2%
19,2%
27,3%
SD23,4%
6,9%
8,4%
4,2%
5,0%
7,3%
10,2%
4,0%
4,4%
3,5%
3,9%
Valdeltagande 87,0%Valdeltagande 87,0%
Kommun 2026
EssungaHerrljunga
20,1%
S19,9%
48,3%
26,5%
16,9%
SD15,5%
5,3%
14,5%
3,1%
7,0%
2,2%
8,4%
0,6%
2,5%
3,4%
1,0%
Valdeltagande 85,2%Valdeltagande 84,3%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Essunga, den ljusare undre är Herrljunga. Skillnaden är Essunga minus Herrljunga i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 27,4 % 21,3 % | 31,4 % 24,7 % | 24,2 % 18,9 % | 20,5 % 16,8 % | 20,3 % 16,3 % | 22,2 % 19,2 % | +3,0 |
| S | 29,8 % 31,0 % | 29,3 % 27,2 % | 30,7 % 28,4 % | 25,8 % 24,8 % | 26,9 % 26,0 % | 23,2 % 23,1 % | +0,1 |
| SD | 2,9 % 3,6 % | 6,2 % 7,9 % | 16,0 % 17,4 % | 22,9 % 21,8 % | 29,9 % 26,4 % | 27,3 % 23,4 % | +3,9 |
| C | 18,2 % 15,5 % | 12,6 % 13,0 % | 11,4 % 12,7 % | 12,0 % 12,4 % | 8,2 % 9,1 % | 6,9 % 8,4 % | -1,5 |
| KD | 7,5 % 10,6 % | 6,4 % 9,0 % | 4,3 % 7,0 % | 6,8 % 8,8 % | 5,9 % 9,4 % | 7,3 % 10,2 % | -3,0 |
| L | 4,6 % 6,9 % | 5,0 % 7,2 % | 2,8 % 4,3 % | 2,7 % 4,9 % | 1,9 % 3,7 % | 4,0 % 4,4 % | -0,4 |
| V | 4,3 % 4,9 % | 3,9 % 4,9 % | 3,8 % 4,3 % | 5,8 % 6,0 % | 3,5 % 4,7 % | 4,2 % 5,0 % | -0,8 |
| MP | 3,0 % 3,2 % | 4,2 % 5,3 % | 4,1 % 4,3 % | 2,5 % 2,8 % | 2,5 % 2,7 % | 3,5 % 3,9 % | -0,5 |
| ÖVR | 2,2 % 3,0 % | 1,0 % 0,7 % | 0,7 % 1,0 % | 1,1 % 1,7 % | 0,9 % 1,7 % | 1,6 % 2,4 % | -0,9 |
| FI | — — | — — | 1,9 % 1,7 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD27,3%23,4%+3,9ppValdeltagande: Essunga 87,0% · Herrljunga 87,0%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

